Kategorija: Aktuelnosti

  • IBRAHIMOVIĆ: U građanskoj Crnoj Gori nema, ne smije i neće biti mjesta veličanju ratnih zločinaca poput Pavla Đurišića

    IBRAHIMOVIĆ: U građanskoj Crnoj Gori nema, ne smije i neće biti mjesta veličanju ratnih zločinaca poput Pavla Đurišića

    Potpredsjednik Vlade, ministar vanjskih poslova i predsjednik Bošnjačke stranke, mr Ervin Ibrahimović reagovao je povodom podizanja spomenika Pavlu Đurišiću u Zaostru, kod Berana.

    Njegovo reagovanje prenosimo u cjelosti:

    “Svakim veličanjem Pavla Đurišića, čovjeka koji se, dokumentovano, hvalio operacijom “potpunog uništenja muslimanskog življa” i brojem od “do 8000 ostalih žrtava: žena, staraca i dece” gura se prst u oko porodicama žrtava, antifašističkoj i građanskoj Crnoj Gori i našoj evropskoj perspektivi.

    Oni kojima je ovaj zločinac u bilo kom smislu heroj, a heroj se postaje herojskim djelom, zapravo glorifikujući Pavla Đurišića glorifikuju njegove zločine i sama ta činjenica mora biti zabrinjavajuća za cijelo naše društvo.

    Snažan institucionalni odgovor na sve rasprostranjeniju reviziju istorije i veličanje zločinaca i zločina predstavlja jednu od najvažnijih obaveza države i u tom smislu zahtijevam od nadležnih institucija, posebno od tužilaštva i policije, da u ime antifašističke, građanske i evropske – naše Crne Gore procesuiraju sve one koji veličaju ratne zločine i zločince.

    Takođe zahtijevam javno, a to ću učiniti i institucionalno, hitno uklanjanje ovog nezakonito podignutog i neprihvatljivog spomenika ratnom zločincu i fašisti Pavlu Đurišiću.

    U suprotnom biće to jasan signal da u institucijama Crne Gore stanuje neprihvatljiva tolerancija na fašizam i Crna Gora će, kao dokazano antifašističko društvo, naći način da svoju antifašističku tradiciju učini državnom politikom.

    Na kraju, 83% građana Crne Gore jasnog je opredjeljenja da Crna Gora pripada Evropskoj uniji utemeljenoj na antifašističkim vrijednostima i tih 83% će naći način da institucije Crne Gore i društvo u Crnoj Gori učini antifašističkim i sposobnim da se izbori protiv istorijskog revizionizma i promocije fašista kao društvenih heroja.” naveo je Ibrahimović u svom reagovanju.

  • Za vrijeme mandata Ervina Ibrahimovića nije izdata nijedna saglasnost za izvoz oružja za Izrael

    Za vrijeme mandata Ervina Ibrahimovića nije izdata nijedna saglasnost za izvoz oružja za Izrael

    Povodom ponovnog pokušaja spinovanja javnosti,gdje se u tekst o davanju dvije saglasnosti za prodaju oružja Izraelu upliće fotografija aktuelnog ministra vanjskih poslova, a na račun ličnog integriteta predsjednika BS i aktuelnog ministra vanjskih poslova, Ervina Ibrahimovića, imamo dužnost upoznati javnost sa nekoliko TAČNIH informacija:

    Ervin Ibrahimović je svoj mandat kao potpredsjednik Vlade za međunarodne odnose i ministar vanjskih poslova započeo 23. jula 2024. godine. Dakle, saglasnosti pomenute u spornom članku izdate su za vrijeme prethodnog ministra vanjskih poslova!

    Za vrijeme mandata Ervina Ibrahimovića nije izdata nijedna ovakva ili slična saglasnost!

    “ Da je samo ovo uradio za života, dosta je.

    Da smo samo ovaj hair uradili – neka smo ušli u Vladu.

    Ko hoće istinu, bujrum, ko neće i laž je izbor.”, kazao je Izet Ćorović, šef kabineta predsjednika BS, u svom obraćanju javnosti.

    Bošnjačka stranka je uvijek bila i biće na strani pravde, istine i ispravnog puta, po svaku cijenu!

  • IBRAHIMOVIĆ reagovao povodom prijetnji upućenih reisu Islamske zajednice u Crnoj Gori

    Potpredsjednik Vlade, ministar vanjskih poslova i predsjednik Bošnjačke stranke, Ervin Ibrahimović oštro je osudio prijetnje upućene reisu Islamske zajednice u Crnoj Gori.

    Njegovo reagovanje prenosimo integralno:

    Oštro osuđujemo sramne prijetnje upućene Reisu Islamske zajednice u Crnoj Gori, Rifatu ef. Fejziću, jer one predstavljaju napad na dostojanstvo uvaženog vjerskog lidera i na cijelu muslimansku zajednicu u Crnoj Gori.

    One, u svjetlu sve izraženije ksenofobije, islamofobije, nacionalne i vjerske mržnje, te atmosfere linča koja je prisutna posljednjih dana, predstavljaju ozbiljnu prijetnju miru, stabilnosti i temeljnim vrijednostima Crne Gore – njenoj multietničnosti, multikulturalnosti i građanskom karakteru.

    Pozivamo nadležne institucije da hitno istraže ove prijetnje, pronađu i procesuiraju odgovorne, te obezbijede bezbjednost Reisa Rifata ef. Fejzića i svakog građanina i građanke Crne Gore.

    Takođe, pozivamo sve građanke i građane na razboritost, suzdržanost i mir.

    U okviru institucija pokrenućemo sve mehanizme kako bismo utvrdili ko stoji iza pokušaja destabilizacije Crne Gore u završnici procesa EU integracija. I njima šaljemo jasnu poruku: Crna Gora će ostati društvo suživota, demokratije i sigurnosti — i 2028. postaće dio Evropske unije.

    Vidimo se u EU! – navodi se u reagovanju Ibrahimovića koje je objavio na svom profilu na mreži X.

  • NURKOVIĆ: Vjekovno prijateljstvo Crne Gore i Turske jače od svih izazova

    NURKOVIĆ: Vjekovno prijateljstvo Crne Gore i Turske jače od svih izazova

    Potpredsjednik Skupštine Crne Gore, Mirsad Nurković čestitao je Republici Turskoj 102. godišnjicu osnivanja države.

    Njegovo obraćanje prenosimo u cjelosti:

    Povodom 102. godišnjice osnivanja Republike Turske, upućujem iskrene čestitke prijateljskom narodu i državi Turskoj, uz želje za napredak, stabilnost i prosperitet.

    Crnu Goru i Tursku veže izuzetno dug i bogat istorijski kontinuitet odnosa koji traju već 146 godina, što predstavlja istinsku rijetkost u savremenim međunarodnim relacijama. Naše veze,utemeljene još u 19. vijeku, svjedoče o dubokom razumijevanju, međusobnom poštovanju i prijateljstvu koje je opstalo kroz različite istorijske okolnosti.

    U novijem periodu, Turska je bila među prvim državama koje su priznale nezavisnost Crne Gore 2006. godine, a danas nas povezuje i članstvo u NATO savezu, te snažna saradnja na političkom, ekonomskom i kulturnom planu. Naši odnosi su primjer kako dvije države mogu zajednički graditi mostove prijateljstva i uzajamnog povjerenja.

    U najtežim trenucima, naše države i narodi pokazali su spremnost da pomognu jedni drugima, potvrđujući time iskrenost i čvrstinu prijateljstva koje ne poznaje granice.

    Želim posebno istaći da nemili događaji koji su se nedavno desili u Crnoj Gori ne oslikavaju istinsko prijateljstvo i poštovanje koje narodi Crne Gore i Turske njeguju međusobno. Ti incidenti su izraz ponašanja pojedinaca, a ne volje našeg naroda. Ne smijemo dozvoliti da takvi činovi zasjene dugogodišnje i duboko ukorijenjene veze.

    Naša iskrena želja je da iz trenutnih izazova izađemo još jači, čuvajući tradiciju prijateljstva koja traje gotovo vijek i po, te da nastavimo zajednički raditi na produbljivanju saradnje,razumijevanja i međusobnog uvažavanja između Crne Gore i Republike Turske.

    Uz izraze dubokog poštovanja i prijateljstva,

    Mirsad Nurković

    potpredsjednik Skupštine Crne Gore

  • Untitled post 10405

    STRUJIĆ – HARBIĆ: Prisutna šturost u izvještaju Zaštitnika ljudskih prava i sloboda po pitanju govora mržnje

    • Broj zaprimljenih akata, kojih je bilo preko 4 hiljade, a postupak je okončan u 90% predmeta, govori u prilog tome da Vam građani vjeruju.
    • Podaci iz Izvještaja o radu zaštitnika ljudskih prava i sloboda kazuju da građani najmanje povjerenja imaju u sudstvo i tužilaštvo.
    • Zabrinjavajući podatak, u 2024. godini presudama Evropskog suda koje su donijete protiv države CG dosuđen ukupan iznos od 6 miliona eura. Ogroman iznos novca koji plaćaju svi građani CG!
    • Izvještaj Ombudsmana potvrdio je niz problema, na koje ukazujem duži period, vezanih za neadekvatnu brigu države za djecu koja imaju neki od spektara autizma, nedovoljan broj asistenata u nastavi, inkluzivno obrazovanje, model devetogodišnjeg obrazovanja, koji je očigledno neefikasan, te podrška u području mentalnog zdravlja.
    • Neprohodnost informacija među institucijama, koja otežava servis građanima.
    • Na kraju, šturost i veoma malo informacija o govoru mržnje koji je veoma prisutan u našem društvu:
  • DEŠIĆ osudila demoliranje ugostiteljskih objekata u vlasni[tvu državljana Republike Turske u Baru

    DEŠIĆ osudila demoliranje ugostiteljskih objekata u vlasni[tvu državljana Republike Turske u Baru

    Poslanica BS i predsjednica OO BS Bar, Edina Dešić reagovala je povodom najnovijeg incidenta, koji se sinoć dogodio u Baru, a u kojem su demolirana dva ugostiteljska objekta u vlasništvu državljana Republike Turske.

    Njeno reagovanje prenosimo u cjelosti:

    Antiturska histerija koja se već više mjeseci stvara u Crnoj Gori a koja je eskalaciju doživjela u nedjelju veče u Podgorici i koja i dalje traje – sinoć se proširila i na Bar.

    Naime, u Baru su sinoć na meti ekstremista i desničara koji “pravdu” uzimaju u svoje ruke bila dva ugostiteljska objekta u vlasništvu državljana Republike Turske i to jedan u ul. Mila Boškovića, tik uz OŠ “Blažo Jakov Orlandić”, i jedan u Makedonskom naselju, oba u stambenim zgradama. Prema mojim informacijama čiju potvrdu čekam to nije sve što se u Baru dogodilo sinoć kada su u pitanju objekti u vlasništvu državljana Turske.

    Najoštrije osuđujem demoliranje i paljenje ovih ugostiteljskih objekata i pozivam nadležne da hitno reaguju i u najkraćem roku pronađu i pravdi privedu odgovorne za ovaj čin koji, pored toga što je djelo izazvano iz vjerske mržnje i netrpeljivosti, ksenofobije i islamofobije, ima i elemente drugih, teških krivičnih djela poput izazivanja opšte opasnosti, jer je požar u dvije stambene zgrade direktno doveo u opasnost živote stotina građana koji žive u ovim zgradama.

    Pozivam Upravu policije da hitnim i energičnim mjerama obezbijedi potpunu sigurnost ljudi i imovine na teritoriji cijele Crne Gore i da ne dozvoli da ulica upravlja državom već da obezbijedi da država osigura ulice.

    Crna Gora ne smije postati država u kojoj je hajka na ljude, zbog njihove vjerske ili etničke pripadnosti, normalnost, državni organi imaju obavezu da to spriječe, a nosioci ključnih političkih funkcija, vjerski autoriteti i uticajni građanski aktivisti da pozovu na suzdržanost.

    U suprotnom, bojim se da se bližimo trenutku kada će Turci u Crnoj Gori, a ovim se terminom u Crnoj Gori determiniše značajan dio useljeničke ali i domicilne populacije, morati da nose trake na rukavima i da čaršavima obilježavaju svoje domove i radnje, poput Jevreja u Hitlerovoj Njemačkoj i Bošnjaka u Karadžićevom Prijedoru.

    Namjerno neću da ističem moju ličnu osudu gnusnog napada nožem u naselju Zabjelo u Podgorici jer se takva osuda podrazumijeva.

    Završila bih sa “Vidimo se u 🇪🇺” ali me današnja Crna Gora, za razliku od one od prije nekoliko dana, podsjeća više na ponor devedesetih u ex Jugoslaviji nego na bilo šta što se smatra evropskom vrijednošću i vrijednostima po kojima je prepoznatljiv moj i naš Bar. – navodi se u reagovanju poslanice Dešić.

  • IBRAHIMOVIĆ najavio: Ubrzo priznavanje crnogorskih vozačkih dozvola u Njemačkoj, Zajednička deklaracija pred potpisivanje

    IBRAHIMOVIĆ najavio: Ubrzo priznavanje crnogorskih vozačkih dozvola u Njemačkoj, Zajednička deklaracija pred potpisivanje

    Potpredsjednik Vlade, ministar vanjskih poslova i predsjednik Bošnjačke stranke, Ervin Ibrahimović podijelio je vijest na koju su godinama čekali građani Crne Gore koji privremeno borave u SR Njemačkoj.

    Naime, nakon više od 10 godina borbe za međusobno priznavanje vozačkih dozvola između Crne Gor i SR Njemačke, tekst Zajedničke deklaracije o namjeri i procedurama međusobnog priznavanja vozačkih dozvola usaglašen je i spreman za potpisivanje.

    Tim povodom javnosti se obratio predsjednik BS, koji je ukazao na dugogodišnje zalaganje Bošnjačke stranke po ovom pitanju, te se zahvalio svim akterima koji su doprinijeli da se proces uspješno završi:

    “Ovo je pobjeda vanjske politike CG i politike Bošnjačke stranke da bude servis građanima u Crnoj Gori i dijaspori.

    Zahvalnost svima koji su dali doprinos: službenicima Ministarstva vanjskih poslova – posebno našim diplomatama u Berlinu, službenicima Ministarstva unutrašnjih poslova, prijateljima iz Ambasade SR Njemačke u Podgorici, poslanicama i poslanicama Bundestaga i našim EPP prijateljima iz CDU/CSU.“, naveo je Ibrahimović.

  • IBRAHIMOVIĆ : U evropskoj Crnoj Gori nema mjesta nasilju, nema mjesta samovlašću i nema mjesta pokličima “Ubij Turčina!”

    IBRAHIMOVIĆ : U evropskoj Crnoj Gori nema mjesta nasilju, nema mjesta samovlašću i nema mjesta pokličima “Ubij Turčina!”

    Potpredsjednik Vlade, ministar vanjskih poslova i predsjednik Bošnjačke stranke, mr Ervin Ibrahimović reagovao je povodom incidenta u Podgorici, u kojem je napadnutno jedno lice, a procesuirani turski državljani.

    “Najoštrije osuđujem sinošnji gnusni napad u Podgorici u kojem je jedna osoba povrijeđena kao i svaki drugi vid nasilja te pozivam nadležne da što prije pronađu i procesuiraju vinovnike, a građanima obezbijede sigurno okruženje.

    Istovremeno pozivam sve u Crnoj Gori na suzdržanost i razboritost. “, naveo je na svom profilu na mreži X.

    Međutim, ovaj događaj izazvao je reakcije kod domaćeg stanovništva, sa obzirom na to da se radi o licima druge nacionalnosti i pripadnicima druge države, Republike Turske. Mogli su se čuti razni povici, između ostalog “Ubij Turčina!”, što u momentu kada Crna Gora teži modernim, građanskim i evropskim vrijednostima nije dopustivo.

    S tim u vezi, predsjednik Ibrahimović pozvao je nadležne na promptnu reakciju i u ovom slučaju:

    “Krivica je individualna, nadležnost za sprovođenje zakona ima samo država, a poistovjećivanje bilo kojeg naroda i države sa bilo kojim aktom nasilja je korak u pogrešnom smjeru.

    U evropskoj Crnoj Gori nema mjesta nasilju, nema mjesta samovlašću i nema mjesta pokličima “Ubij Turčina!” koji su se mogli čuti večeras u Podgorici, te pozivam nadležne na promptnu reakciju i u ovom slučaju.

    Ovakvi incidenti nisu i ne smiju biti slika Crne Gore, države koja počiva na vrijednostima mira, tolerancije i međusobnog poštovanja.”

    Na kraju, Ibrahimović je podsjetio na dobre bilateralne odnose Crne Gore i Republike Turske, te naglasio da nijedan izolovani incident ne smije narušiti te odnose:

    “Crna Gora i Republika Turska imaju dobre bilateralne odnose i nijedan izolovani incident ne može, niti smije biti razlog narušavanja tih odnosa.

    U našoj Crnoj Gori moraju biti dobrodošli svi ljudi koji poštuju naše zakone i vrijednosti naše zajednice.”, navodi se u obraćanju.

  • BS: Nasilje nema nacionalnost i državljanstvo

    BS: Nasilje nema nacionalnost i državljanstvo

    Bošnjačka stranka najoštrije osuđuje nasilje koje se dogodilo u Podgorici i očekuje da nadležni organi hitno i profesionalno rasvijetle sve okolnosti slučaja i sankcionišu počinioce, bez obzira na njihovu nacionalnu ili državnu pripadnost.

    Istovremeno, s dubokom zabrinutošću osuđujemo pojave govora mržnje i skandiranja poput „Ubi Turčina“, koji ne samo da vrijeđaju ljudsko dostojanstvo, već prijete da uruše vrijednosti mira, suživota i međusobnog poštovanja koje su temelj crnogorskog društva.

    Crna Gora mora ostati zemlja u kojoj se na nasilje ne odgovara mržnjom, već pravdom — i u kojoj institucije, a ne ulice, odlučuju o krivici.

    Pozivamo sve državne organe, medije i društvene aktere da spriječe svako dalje raspirivanje tenzija i da svojim djelovanjem očuvaju javni red i povjerenje među građanima.

    Samo društvo koje odbacuje i nasilje i mržnju može biti snažno, pravedno i evropsko.

    Nasilje nema nacionalnost i državljanstvo.

  • Bošnjačka stranka domaćin delegaciji poslanica i poslanika CDU/CSU u Bundestagu

    Bošnjačka stranka domaćin delegaciji poslanica i poslanika CDU/CSU u Bundestagu

    Predsjednik Bošnjačke stranke, sa saradnicima, ugostio je danas u Baru na radnom ručku delegaciju od 9 posalnica i poslanika iz kluba CDU/CSU u Bundestagu, parlamentu Savezne Republike Njemačke kao i predstavnike Konrad Adenauer Fondacije.

    Tokom radnog ručka dvije delegacije razgovarale su o nizu veoma važnih pitanja od obostranog interesa sa posebnom fokusom na EU integracije Crne Gore, aktuelne i potencijalne izazove u procesu EU integracija, ekonomiju, energetiku i razvojne šanse koje energetika pruža Crnoj Gori, bezbjednost, globalne izazove i prijetnje, modelitete za produbljivanje saradnje dvije partije koje su članice EPP te mogućnostima pružanja podrške Bošnjačkoj stranci ali i Crnoj Gori u sprovođenju reformi iz EU agende.

    Pomoć CDU/CSU, i svih političkih partija iz EPP grupe, Crnoj Gori na putu EU integracija veoma je važna i ključna za Crnu Goru i Bošnjačku stranku, kazao je predsjednik Ibrahimović tokom sastanka.

    On se zahvalio gostima na posjeti i prilici da ih upozna sa aktuelnom društveno političkom situacijom u Crnoj Gori i regiji te procesom EU integracija Crne Gore.

    Naglasio je i da su reforime iz EU agende prioritet za Bošnjačku stranku i Vladu Crne Gore te da reforme treba građanima da donesu benefite kroz zakonska rješenja i prakse koje su se u EU pokazale kao dobre, kroz vladavinu prava, bolji životni standard i, u konačnom, kroz punopravno članstvo Crne Gore u EU.

    Bošnjačka stranka uživa snažnu podršku partnera iz CDU/CSU, kazali su poslanici CDU/CSU, i dodali da podržavaju evropsku perspektivu i ambiciju Crne Gore kao i da pozdravljaju napredak u EU reformama.

    Takodje je, kako su istakli, veoma važno da cijela regija snažnije sprovodi reforme iz EU agende kako bi sve države napredovale u reformama i na putu ka članstvu u EU.

    Oni su izrazili i zabrinutost u pogledu hibridnih prijetnji kojima su izložene države EU ali i države regije te naglasili da je važno uspostaviti mehanizme zaštite kako bi Evropa i region Zapadnog Balkana ostali mjesta demokratije i prosperoteta.

    Gosti su se zahvalili na toploj i prijateljskoj dobrodošlici i prilici da o svemu otvoreno i direkto razgovaraju sa predsjednikom, poslanicama i poslanicima i funkcionerima Bošnjačke stranke.

    Razgovor sa do sada najbrojnijom delegacijom iz Bundestaga koja je ikada boravila u Crnoj Gori protekao je u interaktivnoj, otvorenoj i prijateljskoj atmosferi.

    Bošnjačka stranka nastavlja da gradi mostove saradnje između Crne Gore i EU i daje snažan doprinos ambiciji da Crna Gora do 2028. g. postane punopravna članica EU.

    Vidimo se u 🇪🇺❕