PPV, MVP i predsjednik Bošnjačke stranke, mr Ervin Ibrahimović sastao se danas sa ministrom vanjskih poslova Češke Republike Janom Lipavskim, koji boravi u posjeti Crnoj Gori.
Potvrđena je obostrana posvećenost daljem unaprjeđenju prijateljskih odnosa i političkog dijaloga na visokom nivou.
Ibrahimović je zahvalio Češkoj na snažnoj i dosljednoj podršci procesu evropske integracije Crne Gore.
“Češka, kao naš istinski prijatelj, prepoznaje geostrateški značaj i važnost jasne evropske perspektive za Zapadni Balkan, a to je, ujedno, najbolji i najsigurniji put ka dugoročnoj stabilnosti i prosperitetu regiona i Evrope”, naglasio je predsjednik Ibrahimović.
Istaknuto je i snažno savezništvo Crne Gore i Češke u okviru NATO-a.
“U vremenu rastućih globalnih izazova, zajednički rad na očuvanju savezništva, stabilnosti i sigurnosti, od suštinskog je značaja. Crna Gora ostaje posvećen i pouzdan saveznik”, poručio je Ibrahimović.
Ministar Lipavski je kazao da su odnosi Češke i Crne Gore odlični, te da „dvije prijateljske države i saveznice dijele vrijednosti, ciljeve i interese“.
Izrazio je zadovoljstvo dinamikom političkog dijaloga na visokom nivou, ukazavši na brojne potencijale za dalje unaprjeđenje bilateralne saradnje u brojnim oblastima, poput turizma, ekonomije, odbrane i sajber sigurnosti.
Potvrdio je čvrstu podršku Češke evropskom putu Crne Gore, istakavši da je „članstvo Crne Gore u EU zajednički interes“.
Ukazao je na važnost daljeg sprovođenja reformi u ključnim oblastima, naglasivši da će Češka nastaviti da se zalaže za postepeno pristupanje Uniji, zasnovano na individualnim zaslugama, kao i da pruža ekspertsku i političku pomoć što skorijem pridruživanju Crne Gore EU.
Na sastanku je bilo riječi o potencijalima za unaprjeđenje ekonomske saradnje, te ukazano na važnost stvaranja podsticajnih uslova za još bliže kontakte crnogorske i češke poslovne zajednice.
Sagovornici su razmijenili mišljenja i o aktuelnim regionalnim i globalnim izazovima, te izrazili zadovoljstvo dinamikom razvoja međudržavnih odnosa, uz uvjerenje da će se bilateralna saradnja u narednom periodu dodatno produbiti, na dobrobit građana Crne Gore i Češke.
Ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Ernad Suljević i državna sekretarka Mirsada Bošnjak boravili su u zvaničnoj posjeti Republici Poljskoj povodom održavanja 10. Evropskog kongresa lokalnih samouprava, koji je održan u Mikolajkiju, u Poljskoj.
Poziv za učešće na ovom prestižnom kongresu upućen je od strane Foundation Institute for Eastern Studies, nevladine organizacije koja se bavi istraživanjm političkih, ekonomskih i društvenih pitanja u istočnom dijelu Evrope, u partnerstvu sa Warmian-Masurian Voivodeship.
Na kongresu koji je okupio veliki broj državnih zvaničnika, ministar Suljević je govorio na radnim panelima na dvije ključne teme: „Uloga stranih investicija u regionalnom razvoju“ i „Globalni izazovi – lokalna rješenja“.
„Crna Gora planira da sprovede detaljnu analizu razvojnih potencijala lokalnih samouprava i da usmjeri resurse na valorizaciju tih potencijala. Strane investicije igraju ključnu ulogu u ovom procesu, jer doprinose ekonomskom rastu, tehnološkom napretku i zapošljavanju“, istakao je ministar Suljević u svojim izlaganjima.
Drugog dana zvanične posjete Poljskoj, ministar Ernad Suljević sastao se sa potpredsjednikom Vlade i ministrom za digitalizaciju Republike Poljske, Krzysztofom Gawkowskijem. Tom prilikom ministar Suljević je istakao da su Poljska i Crna Gora prijateljske zemlje koje se međusobno podržavaju, posebno kada je u pitanju evropski put Crne Gore.
Tokom razgovora, bilo je riječi i o potencijalu za dalji razvoj investicija, naročito u oblasti turizma, kao i o poslovanju poljskih kompanija u Crnoj Gori. Ministar je naglasio da postoji značajan prostor za unapređenje poslovnog ambijenta i podsticanje novih investicija, koje će doprinijeti održivom ekonomskom razvoju.
Potpredsjednik Vlade Poljske, Krzysztof Gawkowski, izrazio je zadovoljstvo napretkom Crne Gore u oblasti digitalizacije i naglasio da je Poljska spremna da pruži stručnu pomoć kako bi se dodatno ojačali kapaciteti u ovoj oblasti.
Posjeta ministra Suljevića od posebnog je značaja za unapređenje bilateralne i ekonomske saradnje između Crne Gore i Republike Poljske, koja je prepoznata kao prijatelj Crne Gore. Odnosi između ove dvije zemlje dodatno su učvršćeni kroz saradnju unutar NATO alijanse.
Snaga žene nemjerljivo oblikuje ne samo porodicu već i čitavo društvo. Slavimo 8. Mart sa željom i odlučnošću da nastavimo sa borbom za ravnopravno društvo i još bolji položaj žena u njemu.
Svim ženama čestitam 8. Mart!
Sabina Muratović Predsjednica Foruma žena Bošnjačke stranke
Predsjednica Foruma žena BS, Sabina Muratović, uzela je učešće na 17. zasjedanju Ženskog parlamenta izlaganjem na temu femicida u crnogorskom društvu. Ona je na samom početku izrazila zadovoljstvo što se na temu femicida može jasnije i glasnije govoriti. Takođe, Muratović se osvrnula i na značaj i simboliku obilježavanja 8. Marta.
Ono što je nužno u ovom trenutku jeste uvesti femicid kao kategoriju u krivični zakon Crne Gore, prije svega zbog velikog broja slučajeva femicida . Takođe, bitna karika u rješavanju ovog problema jeste i uvođenje seta preventivnih mjera za žrtve nasilja u porodici, jer su to, nažalost, najčešće i počinioci samog femicida, smatra Muratović.
Predsjednica FŽ BS je na kraju zaključila da je potrebna kako prevencija, tako i podjednaka odgovornost svih činilaca sistema, kako bi se spriječila stopa femicida u Crnoj Gori. U nadi da će se stanje popraviti, Muratović je zahvalila na ukazanoj prilici i svim damama čestitala predstojeći praznik, 8. Mart.
Reisu Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifatu ef. Fejziću i svim pripadnicima islamske vjere čestitam početak mjeseca Ramazana tradicionalnim čestitkom Ramazan šerif mubarek olsun uz želje i dove da ramazanski post ispostite u zdravlju i rahatluku, da vam ovaj mjesec bude ispunjen ljubavlju, oprostom i dobrom voljom, a njegovi blagoslovi donesu sreću vama i vašim porodicama.
Ramazan je uvijek prilika da se iznova prisjetimo važnosti solidarnosti, poštovanja, humanosti i zajedništva te da kroz naša ramazanska i iftarska druženja ojačamo ove vrline.
Neka sve nas duh mjeseca Ramazana inspiriše na činjenje dobrih djela, davanje doprinosa boljem i pravednijem društvu, očuvanje mira i jačanje međusobnih veza i prijateljstava.
Skup koji je organizovalo udruženje „Turska- Bosna –Sandžak“, iz opštine Bajram- paša u saradnji sa brojnim bošnjačkim organizacijama, okupio je više stotina učesnika: bošnjačkih predstavnika, pojedinaca i organizacija, predstavnika Vlada, parlamenata, predsjednika opština, te uspješnih privrednika, naučnika, umjetnika i sportista.
Kao predstavnici Bošnjačke stranke, ovom impozantnom događaju prisustvovali su: ministar dijaspore, Mirsad Azemović, predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća, Suljo Mustafić, poslanici u Skupštini Crne Gore, Admir Adrović i Jasmin Ćorović, predsjednici Opština Rožaje i Gusinje, Rahman Husović i Sanel Balić, kao i predsjednica Skupštine Opštine Bijelo Polje, Selma Omerović.
Osim toga, ovom prvom, Međunarodnom samitu Bošnjaka prisustvovali su i predstavnici društvene, privredne, religijske i kulturne sfere.
Delegati iz Turske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije , Sjeverne Makedonije, Kosova, Hrvatske, Slovenije, Italije, Njemačke, Velike Britanije, Francuske, Švajcarske, Švedske, Luksemburga i SAD, razgovarali su o jačanju kulturne, ekonomske i akademske saradnje između Bošnjaka širom svijeta, te o razvoju zajedničkih projekata u oblastima kulture, zdravstva, obrazovanja, trgovine i lokalne uprave, očuvanju identiteta i kulturne solidarnosti, posebno među mlađim generacijama.
U svom obraćanju, ministar Azemović je istakao važnost dijaspore u očuvanju identiteta i kulture Bošnjaka, kao i u jačanju veza između matičnih zemalja i bošnjačkih zajednica
“Dijaspora je ne samo most između država već i ključni faktor u ekonomskom, kulturnom i društvenom razvoju. Crna Gora prepoznaje značaj dijaspore i aktivno radimo na jačanju veza sa svim našim iseljenicima, posebno kroz inicijative koje omogućavaju njihov veći angažman u matičnoj zemlji“, rekao je Azemović.
Ovakvi i slični događaji su značajni ne samo zbog razmjene mišljenja i iskustava prisutnih, već i zbog prezentacije naših krajeva i pomoći dijaspore u vidu potencijalnih investicija.
“Poštovani članovi, simpatizeri i rukovodstvo Bošnjačke stranke,
Povodom 26. februara, Dana Bošnjačke stranke, upućujem vam iskrene čestitke i riječi zahvalnosti za sve ono što smo zajedno uradili u 19 godina našeg postojanja, na poboljšanju i jačanju položaja bošnjačkog naroda u Crnoj Gori, uspostavljanju Crne Gore kao nezavisne, građanske, demokratske, evropske i euroatlanske države.
Doprinos Bošnjačke stranke, a time i svih nas, na polju očuvanja identiteta, kulture i tradicije bošnjačkog naroda i posvećenost izgradnji društva zasnovanog na pravdi, ravnopravnosti, međusobnom uvažavanju i poštovanju od posebnog je značaja za našu zajedničku budućnost.
Ovaj dan je svake godine važan podsjetnik na sve ono što smo postigli u ostvarivanju naših zajedničkih ciljeva ali i motivacija za sve ono što još imamo da uradimo kako bi svi građani Crne Gore živjeli u boljem, prosperitetnijem i pravednijem društvu a sve to kako bi Bošnjaci, kao manje brojan ali autohton narod na prostorima današnje Crne Gore, bili građani prvog i jedinog reda čije granice su znanje i mogućnosti a ne ime, prezime, religija ili nacionalna pripadnost.
Ovaj dan je, svakako, i dan u kojem treba da se prisjetimo svih članova i simpatizera naše stranke koji danas nisu sa nama a bez čije vizije, rada i posvećenosti danas ništa ne bi bilo onako kako jeste ni u Bošnjačkoj stranci ni u Crnoj Gori.
Ovaj dan je i posebna prilika i da se sjetimo našeg rahmetli predsjednika Rafeta Husovića čija nas je vizija, mudrost i snaga izvela iz potpune političke nebitnosti i dovela u poziciju političkog faktora bez kojeg se ništa krupno u Crnoj Gori ne može odlučivati.
U to ime još jednom svim članovima, simpatizerima, glasačima i rukovodstvu čestitam 26. februar, Dan Bošnjačke stranke i pozivam vas da se zajedno izborimo za jednakost, pravdu i bolju budućnost.”
PPV, MVP i predsjednik Bošnjačke stranke, mr Ervin Ibrahimović sastao se sa generalnim sekretarom UN-a Antoniom Guterešom, na marginama 58. zasjedanja Savjeta za ljudska prava u Ženevi.
Generalni sekretar UN-a osvrnuo se na izazove sa kojima se suočava svijet, te ukazao na važnost saradnje u zaštiti i promociji mira i poštovanja ljudskih prava. Kazao je i da je Crna Gora aktivna i pouzdana članica UN-a i da može da računa na punu podršku u daljim razvojnim naporima.
Ministar Ibrahimović je izrazio zahvalnost na dugogodišnjem partnerstvu Crne Gore i UN sistema, što je značajno doprinijelo demokratizaciji crnogorskog društva i sveukupnom razvoju zemlje. Informisao je generalnog sekretara o ključnim rezultatima na planu ostvarenja vanjskopolitičkih prioriteta, naglasivši da je saradnja sa UN-om komplementarna reformama iz evropske agende.
Osim toga, ministar Ibrahimović je naglasio i privrženost Crne Gore principima Povelje UN-a, kazaši da ultietnički, multikonfesionalni i multikulturalni karakter savremene Crne Gore predstavlja posebnu vrijednost i temelj crnogorskog društva.
Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova mr Ervin Ibrahimović govorio je danas u Ženevi, na Segmentu na visokom nivou 58. zasjedanja Savjeta za ljudska prava (HRC).
Na otvaranju su govorili predsjednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Filemon Jang, generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš, visoki komesar UN-a za ljudska prava Volker Turk, predsjednik Savjeta za ljudska prava Jurg Lauber i ministar vanjskih poslova Švajcarske, kao države domaćina, Ignjasio Kasis.
U obraćanju na plenarnoj sesiji, ministar Ibrahimović je kazao da ljudska prava moraju biti u središtu zajedničkog odgovora na aktuelne geopolitičke izazove i krize.
„Moramo potvrditi našu snažnu posvećenost efikasnom multilateralizmu i međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima. Da bismo efikasno odgovorili na goruće izazove, moramo više ulagati u zaštitu ljudskih prava i kontinuirano jačati vladavinu prava.”
Istakao je da je Crna Gora posvećena bliskoj saradnji sa svim partnerima, u cilju promocije i odbrane zajedničkih demokratskih vrijednosti, prava i sloboda i podsjetio da na nedavno završeni, drugi mandat u Savjetu za ljudska prava.
„Blisko smo sarađivali sa partnerima iz svih regionalnih grupa kako bismo, zajednički pružili doprinos promociji i zaštiti ljudskih prava širom svijeta, sa posebnim fokusom na ranjive i marginalizovane grupe. Sa istim entuzijazmom i posvećenošću, Crna Gora će nastaviti da bude konstruktivan i pouzdan akter u Savjetu i da sarađuje sa svim mehanizmima UN za ljudska prava“, kazao je ministar naglasivši da je Crna Gora, u novembru 2024. istakla kandidaturu za članstvo u Savjetu za ljudska prava za period 2030-2032.
Osim planirane agende, predsjednik Ibrahimović je imao i niz bilateralnih susreta u Ženevi.
U tom smislu, sastao se sa visokim komesarom UN-a za ljudska prava, Volkerom Turkom. Predsjednik je istakao da je Crna Gora posvećena afirmaciji poštovanja i zaštite ljudskih prava i kroz integraciju EU standarda u svoj pravni okvir, naglasivši da su “prava slobode i jednakost, srž demokratskih vrijednosti koje baštinimo”. Turk je istakao da cijeni aktivnu ulogu koju je Crna Gora imala u Savjetu za ljudska prava tokom drugog mandata, kao i kontinuiranu posvećenost afirmaciji multilateralizma.
U razgovoru sa predsjednikom HRC-a Jurgom Lauberom, ministar je istakao da će Crna Gora ostati konstruktivan i posvećen partner u efikasnom ostvarivanju agende Savjeta. Lauber je pohvalio aktivnu ulogu Crne Gore i dokazanu posvećenost zaštiti i promociji ljudskih prava.
Sa ministrom vanjskih poslova Švajcarske Ignasijom Kasisom, razgovarao je o sveukupnom unaprjeđenju bilateralnih odnosa i međudržavnih veza. Kasis je kazao da je Crna Gora važan partner u jačanju stabilnosti na Zapadnom Balkanu, a obostrano je ocijenjeno da postoji i potencijal i zainteresovanost za intenziviranje saradnje, naročito u oblastima ekonomije i turizma.
Takođe, predsjednik Ibrahimović se sastao sa državnom ministarkom za vanjske poslove Palestine Varsen Aghabekian, sa kojom je razmijenio mišljenja o dešavanjima na Bliskom istoku, sa akcentom na postignuti dogovor o primirju u Gazi. Sagovornici su se saglasili da je potreban zajednički, koordinisani pristup međunarodne zajednice u pružanju podrške obnovi Gaze.
Ibrahimović je, na marginama zasjedanja, imao i kraće razgovore sa potpredsjednikom Vlade Kirgistana Edilom Baisalovim i ministrom vanjskih poslova Šri Lanke Vižitom Heratom, a sastao se i sa direktorom za diplomatiju Svjetskog jevrejskog kongresa u Ženevi Leonom Saltielom.
U okviru učešća na 58. zaasjedanju Savjeta za ljudska prava, predsjednik Ibrahimović je obišao i spomen obilježje žrtvama genocida u Srebrenici, koje se nalazi na trgu UN-a u Ženevi,prisjećajući se napora koje je Bošnjačka stranka uložila kako bi se u Skupštini Crne Gore usvojila Rezolucija o genocidu u Srebrenici.
Ovakvi i slični događaji jačaju međunarodne veze Crne Gore sa državama širom svijeta, a predsjednik Ibrahimović, kao potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova, nesebično daje sebe u cilju što boljeg predstavljanja i promocije Crne Gore.
Šef kluba poslanika Bošnjačke stranke, Amer Smailović, kao član delegacije Skupštine Crne Gore učestvovao je na 24. zimskom zasijedanju PS OEBS-a, koje se održalo od 20. do 21. februara 2025. godine u Beču, Austrija.
PS OEBS predstavlja Parlamentarnu skupštinu Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju. Ovaj događaj okupio je preko 240 parlamentaraca iz regiona OEBS-a.
Tokom 24. zimskog zasijedanja glavna tema bila je vezana za ključne izazove za evropsku bezbjednost. Osim toga, delegati su razmatrali ključna pitanja u vezi sa bezbjednošću, migracijama izazvanim klimatskim promjenama, te uticajem novih tehnologija i društvenih mreža na izborne procese.
Pored dešavanja izazvanih ratom u Ukrajini, pažnja je posvećena i pitanjima poput sajber bezbjednosti, ranjivosti kritične infrastrukture i instrumentalizacije migracija u cilju podrivanja stabilnosti. Takođe, akcenat je stavljen i na uticaj vještačke inteligencije (AI) na bezbjednosni ambijent, ali i o njenim potencijalnim koristima u kriznim situacijama i diplomatskom angažmanu.
Predsjednik Bošnjačke stranke, mr Ervin Ibrahimović, uputio je srdačne čestitke kolegi Fridrihu Mercu i partiji koju predvodi, CDU, povodom odličnog izbornog rezultata.
“Želim Vam uspješne pregovore i brzo formiranje stabilne vlade. Radujem se daljoj saradnji na polju jačanja partnerstva naših zemalja i zajedničkih vrijednosti koje njegujemo.” , navodi se u obraćanju predsjednika Ibrahimovića na platformi X.
Da podsjetimo, predsjednik BS je, na poziv predsjednika Merca, zajedno sa medjunarodnim sekretarom BS, Admirom Šahmanovićem, prisustvovao partijskom kongresu CDU, koji je nedavno održan u Berlinu.
BS i CDU vežu dobri međupartijski odnosi, kao i članstvo u Evropskoj narodnoj partiji (EPP), čija je jedina partija članica iz Crne Gore, upravo Bošnjačka stranka.