Oznaka: top

  • DEŠIĆ: Poslanici BS neće podržati predložene kandidate za članove Savjeta RTCG

    DEŠIĆ: Poslanici BS neće podržati predložene kandidate za članove Savjeta RTCG

    Poslanica BS, Edina Dešić poručila je da poslanici Bošnjačke stranke u Skupštini Crne Gore neće podržati izbor pravosnažno osuđenih osoba za krivično djelo – zloupotreba službenog položaja, u Savjet RTCG.

    “Neke od njih i ne samo zbog ovoga.

    RTCG je servis svih građana, ogledalo Crne Gore i mora odražavati naše opredjeljenje da budemo pravna država, ali i građansko i multietničko društvo.”, poručila je ona.

  • SMAILOVIĆ: Pozdravljam odluku VDT da inicira pokretanje postupka protiv “Adria TV”

    SMAILOVIĆ: Pozdravljam odluku VDT da inicira pokretanje postupka protiv “Adria TV”

    Šef kluba poslanika Bošnjačke stranke, Amer Smailović reagovao je povodom pokretanja postupka protiv “Adria TV” zboh emitovanja filma “Srebrenica- anatomija obmane”.

    Njegovo reagovanje prenosimo u cjelosti:

    -Pozdravljam odluku VDT da inicira pokretanje postupka protiv “Adria TV” zbog emitovanja sramnog filma “Srebrenica – anatomija obmane” kojim se, već u samom naslovu, negira ili značajno umanjuje težina krivičnog djela genocid počinjenog u Srebrenici i utvrđenog pravosnažnom presudom međunarodnog krivičnog suda. 

    Podsjećam da je Klub poslanika Bošnjačke stranke, odmah nakon emitovanja ove emisije, uputio odgovarajuće inicijative AMU i VDT kako bismo na institucionalan način zaštitili društvo od promocije ratnih zločina i zločinaca, negiranja genocida u Srebrenici i sudski utvrđenoj istini.

    Istovremeno, izražavam protest i žaljenje sto tužilaštvo u emitovanju ovog filma nije našlo elemente krivičnog djela izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje iz člana 370 Krivičnog zakonika Crne Gore gdje se u stavu 2 kaže:

    “Kaznom iz stava 1 ovog člana kazniće se i ko javno odobrava, negira postojanje ili značajno umanjuje težinu krivičnih djela genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina učinjenih protiv grupe ili člana grupe koja je određena na osnovu rase, boje kože, religije, porijekla, državne ili nacionalne pripadnosti, na način koji može dovesti do nasilja ili izazvati mržnju prema grupi lica ili članu takve grupe, ukoliko su ta krivična djela utvrđena pravosnažnom presudom suda u Crnoj Gori ili međunarodnog krivičnog suda.”

    Svako ko ima intenciju da zaštiti dobra koje se štite ovim članom, a to je dostojanstvo žrtava i njihovih porodica, javni red i mir i društvena kohezija, jednakost i zaštita od diskriminacije, demokratski i ustavni poredak, istorijska istina utvrđena sudskim presudama, međunarodno pravo i osnovne civilizacijske vrijednosti, bez ikakve dileme u samom naslovu ali i u sadržaju emisije prepoznaje intenciju da se genocid u Srebrenici, pravosnažno dokazan pred međunarodnim sudom, predstavi kao dobro osmišljena obmana čime se on negira ili se, u najmanju ruku, značajno umanjuje njegova težina.

    Društvo koje je na pragu ulaska u EU ne smije ostaviti nimalo sumnje da je stepen tolerancije na negiranje genocida i glorifikaciju zločina i ratnih zločinaca ravno nuli pa u tom kontekstu očekujemo da tužilaštvo još jednom razmotri da li u emitovanju filma “Srebrenica – anatomija obmane” ima elemenata navedenog krivičnog djela kao i da na isti način postupi u slučaju reemitovanja novogodišnje emisije TV Informer-a na Adria TV tokom koje su emitovani hvalospjevi i junačke pjesme o osuđenim ratnim zločincima. – navodi se u saopštenju Smailovića. 

  • Azemović i Omeragić na okruglom stolu: Podržavamo uređenje biračkog spiska, ali ne na štetu dijaspore

    Azemović i Omeragić na okruglom stolu: Podržavamo uređenje biračkog spiska, ali ne na štetu dijaspore

    Ministar dijaspore i član Predsjedništva BS Mirsad Azemović i poslanik Bošnjačke stranke Adel Omeragić učestvovali su na okruglom stolu „Birački spisak – izborni integritet Crne Gore“, koji je u Vili Gorica organizovalo Ministarstvo unutrašnjih poslova.

    Govoreći o zabrinutosti naših ljudi u dijaspori, ministar Azemović istakao je da je tokom nedavne posjete Kopenhagenu, Frankfurtu i Luksemburgu razgovarao sa brojnim iseljenicima, koji izražavaju bojazan povodom Nacrta izmjena Zakona o registru prebivališta i boravišta.

    „Objasnio sam im da nije takvo stanje. Vlada ne želi da se odrekne svoje dijaspore i nije namjera nikoga u Crnoj Gori, a posebno ne izvršne vlasti, da to uradi. Crna Gora je mala država kojoj su potrebni njeni ljudi, kako zbog ekonomskog razvoja, tako i zbog ukupnog društvenog prosperiteta“, poručio je Azemović.

    Poslanik Bošnjačke stranke Adel Omeragić naglasio je da podržava svaki napor usmjeren ka uređenju biračkog spiska i ažuriranju službenih evidencija, ali da se pritom moraju sagledati sve posljedice koje bi predložena zakonska rješenja mogla imati po naše iseljenike.

    „Pozivam Radnu grupu Ministarstva unutrašnjih poslova da u svoj rad dodatno uključi Ministarstvo vanjskih poslova i Ministarstvo dijaspore, kako bi se na kvalitetan način razmotrio status naših građana koji privremeno borave van Crne Gore. Moramo imati u vidu da veliki broj njih u državama prijema nema prebivalište, već samo privremeni boravak“, kazao je Omeragić.

    On je istakao da se prilikom razmatranja Nacrta izmjena Zakona o registru prebivališta i boravišta mora voditi računa o stvarnim životnim okolnostima ljudi koji rade u inostranstvu, a čije su porodice, imovina i životni interesi i dalje vezani za Crnu Goru.

    „Ne smijemo dozvoliti da naši ljudi, koji nijesu prekinuli vezu sa svojom državom, budu dovedeni u situaciju da strahuju za svoja prava. Potrebna su nam rješenja koja će obezbijediti tačne evidencije, ali i sačuvati povjerenje i vezu između Crne Gore i njene dijaspore“, zaključio je Omeragić.

  • Ibrahimović sa Izetbegovićem u Sarajevu

    Ibrahimović sa Izetbegovićem u Sarajevu

    Delegacija BS, predvođena predsjednikom Ervinom Ibrahimovićem sastala se danas u Sarajevu sa predsjednikom Stranke demokratske akcije Bakirom Izetbegovićem. Sastanku su prisustvovali i potpredsjednik Bošnjačke stranke Jasmin Ćorović, poslanica u Skupštini Crne Gore Kenana Strujić-Harbić i ministar energetike i rudarstva Crne Gore Admir Šahmanović.

    Tema razgovora bila je aktuealna politička situacija u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, sa akcentom na dosadašnju saradnju dvije države. Na sastanku je razgovarano i o položaju bošnjačkog naroda u ovim državama i regionu.

    Sagovornici su razmijenili mišljenje o značaju političkog uticaja Bošnjaka kroz institucije sistema, te naglasili potrebu jačanja saradnje bošnjačkih političkih predstavnika u pitanjima od zajedničkog interesa.

    Tokom sastanka evaluiran je dosadašnji napredak na putu EU integracija, a predsjednik Ibrahimović je tom prilikom podijelio iskustvo Crne Gore, te ohrabrio BiH na evropskom putu, posebno ističući put ka članstvu u NATO-u.

    Sastanak je održan u danima kada je u Sarajevu održana konferencija posvećena proširenju Evropske unije i položaju Zapadnog Balkana u organizaciji Evropske narodne partije (EPP). To je bila prilika da se dodatno naglasi da je članstvo obje partije u EPP-u, kao najbrojnijoj grupi u Evropskom parlamentu važno za dvije partije, bošnjački narod i naše dvije države, kako u afirmaciji i artikulaciji politika dvije stranke, tako i u podršci evropskom putu Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

    Zaključeno je da je važno nastaviti saradnju BS i SDA, kao bošnjačkih partija koje dijele zajedničke političke vrijednosti i opredjeljenje za očuvanje identiteta bošnjačkog naroda, jačanje institucija, regionalnu saradnju i evropsku budućnost država u kojima djeluju.

  • Ibrahimović na sastanku Evropske narodne partije u Sarajevu: Proširenje EU strateški interes Evrope, Crna Gora spremna za završnu fazu integracija

    Ibrahimović na sastanku Evropske narodne partije u Sarajevu: Proširenje EU strateški interes Evrope, Crna Gora spremna za završnu fazu integracija

    Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Crne Gore Ervin Ibrahimović učestvovao je u Sarajevu, u kapacitetu lidera Bošnjačke stranke, na sastanku Evropske narodne partije (EPP), gdje je govorio na panelu posvećenom politici proširenja Evropske unije i ulozi EPP-a na Zapadnom Balkanu.

    Ispred BS sastanku su prisustvovali potpredsjednik i poslanik Jasmin Ćorović, poslanica Kenana Strujić Harbić i  Admir Šahmanović, ministar energetike i rudarstva i međunarodni sekretar BS. Šahmanović će uzeti učešće na okruglom stolu posvećenom narednim koracima EPP grupe, a u okviru EU integracija država Zapadnog Balkana.

    U obraćanju, ministar Ibrahimović je istakao da proširenje Evropske unije nije samo tehnički proces, već strateško pitanje za budućnost Evrope, naglašavajući da zemlje Zapadnog Balkana ne smiju ostati u „predvorju Evrope“. Kako je naveo, jasna evropska perspektiva regiona doprinosi većoj stabilnosti, sigurnosti i demokratskom razvoju, istovremeno smanjujući prostor za nacionalizam, političku nestabilnost i negativne spoljne uticaje.

    Govoreći o evropskom putu Crne Gore, Ibrahimović je poručio da je cilj članstva u Evropskoj uniji do 2028. godine ambiciozan, ali ostvariv ukoliko se nastavi sa sprovođenjem reformi uz političku odgovornost i institucionalnu posvećenost. Naglasio je da ambicija Crne Gore o punopravnom članstvu nije samo put vrjednosne identifikacije sa EU, koji je odabralo njeno liderstvo, već i putokaz kojim treba da se kreću ostale države Regiona kako bi politika proširenja dostigla svoj puni zamah i ostvarila cilj snažne i cjelovite Evropske unije.

    On je istakao da završna faza pregovaračkog procesa zahtijeva ne samo nastavak reformi, već i snažnu političku podršku evropskih partnera. U tom kontekstu, naglasio je značaj Evropske narodne partije kao političke porodice koja može dati ključan doprinos očuvanju politike proširenja među prioritetima Evropske unije i pružiti podršku državama koje ostvaruju konkretne rezultate u oblasti vladavine prava, demokratije i jačanja institucija.

    Poseban dio obraćanja bio je posvećen ulozi Bošnjačke stranke u crnogorskom društvu i njenom doprinosu evropskom razvoju države. 

    Ibrahimović je podsjetio da je Bošnjačka stranka dosljedno podržavala sve strateške odluke koje su Crnu Goru približavale NATO-u, Evropskoj uniji i evropskoj demokratskoj zajednici. Istakao je da evropska Crna Gora mora ostati građanska, multietnička i inkluzivna država u kojoj su prava manjinskih naroda sastavni dio demokratskih standarda i evropskih vrijednosti.

    Govoreći o saradnji sa Evropskom narodnom partijom, Ibrahimović je naglasio da se članstvo Bošnjačke stranke u EPP-u temelji na zajedničkim vrijednostima, među kojima su vladavina prava, demokratija, sloboda, odgovornost, solidarnost, poštovanje identiteta i snažne institucije. Ocijenio je da jačanje političkog prostora koji dijeli evropske i reformske vrijednosti dodatno osnažuje evropski put Crne Gore i doprinosi njenoj političkoj stabilnosti. Izrazio je i zadovoljstvo što će Pokret Evropa sad krajem ovog mjeseca postati član Evropske narodne partije, ocjenjujući da je riječ o važnom koraku za jačanje proevropskih snaga u Crnoj Gori i potvrdi privlačnosti vrijednosti koje EPP baštini. Podsjetio je da je Bošnjačka stranka snažno podržavala taj proces, uvjerena da će širenje EPP porodice u Crnoj Gori dodatno osnažiti evropsku agendu, reformske procese i političku stabilnost države.

    Ibrahimović je ukazao i na značaj regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa, naglasivši da se budućnost Zapadnog Balkana ne može graditi na podjelama i starim sporovima, već na dijalogu, međusobnom povjerenju i saradnji. Potvrdio je da će Crna Gora nastaviti da djeluje kao pouzdan susjed, kredibilan saveznik u NATO-u i odgovoran budući član Evropske unije, uz punu usklađenost svoje vanjske politike sa evropskim i evroatlantskim partnerima.

    Zaključujući obraćanje, Ibrahimović je poručio da regionu treba manje podjela, a više Evrope, manje nacionalizma, a više vladavine prava, kao i manje politike straha, a više saradnje. Istakao je da su stabilnost, dijalog, evropske vrijednosti i društvo u kojem se svaki građanin osjeća ravnopravno temelji politike koju Bošnjačka stranka zastupa, ali i najbolji put za evropsku budućnost Crne Gore i cijelog regiona.

  • Ibrahimović čestitao Kurban Bajram

    Ibrahimović čestitao Kurban Bajram

    Potpredsjednik Vlade, ministar vanjskih poslova i predsjednik BS, mr Ervin Ibrahimović uputio je čestitke povodom Kurban bajrama.

    “Reisu Islamske zajednice Rifatu ef. Fejziću i svim građankama i građanima islamske vjere u Crnoj Gori i dijaspori najsrdačnije čestitam Kurban bajram. 

    Simbolika kurbana uči nas da su solidarnost, humanost i spremnost da pomognemo drugome temeljne vrijednosti na kojima počiva i vjera i zdravo društvo.

    Uz želju da ove mubarek dane provedete u miru i blagostanju i okruženi svojim porodicama, još jednom svim vjernicima čestitam Bajram.

    Bajram šerif mubarek olsun!”, navodi se u čestitki Ibrahimovića.

  • Reagovanje OO BS Petnjica na saopštenje OO DPS Petnjica

    Reagovanje OO BS Petnjica na saopštenje OO DPS Petnjica

    Opštinski odbor BS Petnjica reagovao je povodom saopštenja OO DPS Petnjica.

    Reagovanje prenosimo u cjelosti:

    -Drage kolege iz OO DPS Petnjica, mislili smo da vam je već javljeno da je lokalna vlast u Petnjici pala. Međutim, poslije ovog vašeg današnjeg saopštenja očigledno je da vam niko nije javio, a vi sami to još nijeste ukapirali. Ali bez brige, mi smo tu da vam objasnimo.

    Vi kažete da je propao pokušaj Bošnjačke stranke da sa ostatkom opozicije uzdrma vlast u Petnjici, a mi vam kažemo ne samo da smo uzdrmali vlast nego smo je oborili.

    Čestitamo vam što znate uspješno da brojite do 8 i 13, kad kažete da je za smjenu predsjednika Skupštine glasalo 8 odbornika, a za smjenu predsjednika Opštine 13. Želimo vam da ubrzo savladate i brojanje do 15 i onda ćete shvatiti da sa 15 odbornika, koliko je ostalo DPS-u u Petnjici i koliko je glasalo protiv pomenutih smjena, ne možete više legalno i legitimno vršiti lokalnu vlast u opštini koja ima 31 odbornika. Za to je potrebno 16 odbornika.

    Dakle, gospodo DPS-ovi matematičari, time što ste spali na 15 odbornika vi ste izgubili vlast u Petnjici, i svaku buduću odluku ćete morati da izglasate jedino kroz političku korupciju, uz pomoć pojedinih lažnih opozicionara koji su i prilikom pomenutih inicijativa pokazali svoje pravo lice i svoju cijenu.

    Dragi naši prijatelji, to što ćete vi palu vlast održavati pomoću kupljenih odbornika opozicije političkom korupcijom je u Bihoru i Petnjici vazda bilo nečasno i nepošteno, to naši građani odlično znaju, a  što će vam i pokazati na prvim narednim izborima. –

    OPŠTINSKI ODBOR BS PETNJICA

  • Strujić Harbić: “Umjetnička sloboda” na obraz Crne Gore

    Strujić Harbić: “Umjetnička sloboda” na obraz Crne Gore

    Poslanica Bošnjačke stranke, Kenana Strujić Harbić osudila je emitovanje filma “Referendum – priča o izmišljenoj slobodi”. Ona je istovremeno ukazala na subjektivnost u reagovanju javnosti na plasiranje ovakvih sadržaja, podsjećajući na činjenicu da nedavno emitovanje filma  “OBRAZ”, u kom su  Bošnjaci iz Sandžaka bili predstavljeni kroz stereotipe, politički obojene interpretacije i historijski netačne narative, nije naišlo na osude dijela javnosti.

    „Cilj totalitarne propagande nije uvjeravanje, već organizovanje masa….propagandu karakteriše krajnji prezir prema činjenicama” (Hannah Arendt)

    Danas djeluje kao vrlo tačan opis filmova koji su u određenim medijima predstavljeni kao “umjetnička sloboda”. Mada u stvarnosti to je dobro upakovana propaganda, koja ima za cilj jasno etiketiranje cijelih naroda, što je krajnji cilj.

    Javno osuđujem emitovanje “filma”,  “Referendum – priča o izmišljenoj slobodi” koji je svakako samo jedan u nizu “filmova” koji je snimljen u zadnje vrijeme a koji se uklapa u takav obrazac…..U obrazac ciljane propagande!

    Očito je da politički kompleksan proces poput referenduma 2006. svodi se na jednostranu interpretaciju revizionističkih činjenica i gradi unaprijed zadan emotivni narativ koji ima cilj da cijele narode etiketira kao “moralno upitne”… To nije neutralno bilježenje prošlosti  to je njeno političko preoblikovanje. To je propaganda.”, kazala je Strujić – Harbić u reagovanju.

    Ona je ovom prilikom podsjetila na nedavno emitovani film “Obraz”:

    “Međutim, jednako je važno naglasiti sličan problem koji se nedavno prešutio, a koji je isto tako etiketirao građane Bošnjačke nacionalnosti. Tada je nažalost izostala reakcija “građanske i proevropske javnosti” u CG, od ove druge nisam ni očekivala!

    Jer ta ista javnost nije imala ni približno isti nivo principijelne reakcije kada je emitovan film “OBRAZ” u kom su  Bošnjaci iz Sandžaka bili predstavljeni kroz stereotipe, politički obojene interpretacije i historijski netačne narative!Tada je u velikoj mjeri relativizovan historijski revizionizam kroz frazu „umjetnička sloboda”.Time je poslana opasna poruka: da isti obrasci mogu biti prihvatljivi ili neprihvatljivi u zavisnosti od toga ko je meta istih!

    To nije dosljednost već selektivna principijelnost! A selektivna principijelnost je upravo ono tlo na kojem propaganda postaje normalizovana.” poručila je poslanica BS.

    Strujić Harbić je u svom reagovanju poručila da ovakve teme ne smiju imati dvostruke aršine, te pozvala na osudu svake potencijalne propagande, bez izuzetaka.

    “Zato je jedini kredibilan stav jednostavan: ako je manipulacija historijom neprihvatljiva u jednom slučaju, neprihvatljiva je u svakom.Bez izuzetka. Bez političke kalkulacije. Bez dvostrukih standarda. Zato svi zajedno treba da reagujemo i osudimo svaki privid propagande. To je naša obaveza!”

  • STRUJIĆ – HARBIĆ: Pozdravljam odluku o zabrani održavanja koncerta Mirka Pajčina

    STRUJIĆ – HARBIĆ: Pozdravljam odluku o zabrani održavanja koncerta Mirka Pajčina

    Uprava policije Crne Gore donijela je odluku o zabrani održavanja koncerta Mirka Pajčina, koji je bio planiran u Pljevljima. Tim povodom oglasila se i poslanica BS, Kenana Strujić – Harbić.

    Njeno obraćanje prenosimo u cjelosti:

    – Pozdravljam odluku Uprave policije Crne Gore i njenog direktora Lazara Šćepanovića da, na osnovu procjene rizika po bezbjednost i multietnički sklad Pljevalja, zabrane održavanje koncerta Mirka Pajčina.

    Kao članica Odbora za bezbjednost i odbranu i poslanica BS  u Skupštini CG obratila sam se rukovodiocima nadležnog resora i ukazala na ozbiljne rizike koje bi održavanje “koncerta” moglo proizvesti u sredini kakva su Pljevlja – gradu koji mora ostati primjer suživota i međusobnog poštovanja.

    Ovom prilikom želim da pohvalim profesionalan, odgovoran i državnički odnos direktora Uprave policije i kompletnog tima UP, koji su pokazali da je očuvanje stabilnosti, dostojanstva građana i međunacionalnog sklada iznad bilo kakvog političkog ili estradnog senzacionalizma!

    Ponosna sam što pripadam političkom i vrijednosnom korpusu koji u svojim redovima nema ovakve „umjetnike“, niti ideologije koje su svoju popularnost gradile na ratnohuškačkim, nacionalističkim, pa i fašističkim i nacističkim stihovima. Muzika koja veliča mržnju, podjele i zločine ne može i ne smije biti predstavljena kao kultura.

    Nažalost, i danas u Crnoj Gori postoje oni koji javno ili prećutno uživaju u kiču i otrovnim porukama izvođača poput Baje Malog Knindže ili Thompsona, ali je država Crna Gora ovom odlukom jasno pokazala da za takve narative, politike i „umjetnost“ nema mjesta u modernoj, evropskoj i antifašističkoj Crnoj Gori!

    P. S. ‘Organizatoru’ je ostala nada u organizaciji istog u nekom drugom vremenu, ali u svojoj mjesnoj zajednici – a ne Pljevaljskoj čaršiji!

    Jer ovo je grad kulture i tolerancije, koji je preživio mnoge, možda i gore ljude, pa će i njega i njegove pajtose… – navodi se u njenom obraćanju na FB profilu.

  • Sa konferencije BS poručeno: Bošnjaci su postali kreatori, a ne posmatrači političkih procesa

    Sa konferencije BS poručeno: Bošnjaci su postali kreatori, a ne posmatrači političkih procesa


    U Podgorici je u organizaciji Bošnjačke stranke danas održana konferencija pod nazivom “20 godina Bošnjačke stranke i nezavisne Crne Gore” . Događaj je okupio predstavnike institucija, političke aktere, članove akademske zajednice i brojne zvanice iz javnog i društvenog života.


    Prisutnima se na početku konferencije obratio predsjednik BS, mr Ervin Ibrahimović, koji je prisutne podsjetio na dvadesetogodišnji politički put Bošnjačke stranke, koji je tekao uporedo sa izgradnjom nezavisne Crne Gore.

    “Osnivanjem BS , Bošnjaci su postali kreator a ne posmatrač političkih procesa”, kazao je Ibrahimović.



    Podsjetio je na djelo osnivača stranke Rafeta Husovića, navodeći da mu duguju zahvalnost i poštovanje za ono što je uradio za Bošnjake.


    BS je, kako je rekao, danas ozbiljna politička snaga koja predstavlja važan faktor u kreiranju odluka i zastupa interese svojih birača ali i cijele Crne Gore.


    Ferhat Dinoša, lider Albanaca u periodu obnove nezavisnosti ocijenio je referendum iz 2006. godine kao „najveći projekat u društvenoj politici Crne Gore“, kazavši da on ne bi bio moguć bez plodotvorne saradnje tadašnje vlasti sa manjebrojnim narodima.


    Poslanik BS Adel Omeragić u svom uvodnom izlaganju rekao je da je obnova nezavisnosti bila rezultat političke odgovornosti, povjerenja i kasne vizije.

    “Prije 20 godina osnivanjem BS, Bošnjaci obnovili institucionalno i političko djelovanje. “


    Adrijan Vuksanović, predsjednik HGI ukazao je na značaj postojanja nacionalnih stranka u kontekstu očuvanja pravca djelovanja istih.

    “Kad ste sljedbenici velikih ideja, onda niste manjina”, poručio je Vuksanović.



    U okviru konferencije održan je panel pod nazivom “Uloga BS i manje brojnih naroda u periodu obnove nezavisnosti i puta Crne Gore ka EU i NATO”. Panelisti su bili: prof.Čedomir Čupić,Ranko Krivokapić, prvi predsjednik Skupštine u nezavisnoj CG,Šeki Radončić, novinar i publicista, Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES).


    Prvi predsjednik Skupštine Crne Gore, Ranko Krivokapić kao jedan od panelista kazao je da su upravo manjinski narodi prvi koji su znali šta je njihova država, pa svi ostalo. Osvrćući se na aktuelnu vlast i evropski put Crne Gore, Krivokapić je nedvosmisleno potvrdio da je Bošnjačka stranka jedina evropska partija u vlasti.


    Zijad Bećirović, direktor IFIMES-a rekao je da su BS i Crna Gora zadržale jasan evropski kurs, ukazajući na zalaganje i značaj diplomatije predsjednika Ibrahimovića kao ministra vanjskih poslova.


    Sa konferenicije je poručeno da Bošnjačka stranka i danas, kao i 2006. godine,ostaje na braniku demokratskih, građanskih, multietničkih i evropskih vrijednosti. 


    Znamo put! Vidimo se u EU!