Jednovjerska vlada i predlaganje mandatara od strane bilo koje vjerske zajednice, u sekularnim državama nije korak naprijed u demokratizaciji društva i jačanju građanskog karaktera, poručio je šef poslaničkog kluba Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović.
On je na sjednici Skupštine Crne Gore, na kojoj mandatar za sastav 42. Vlade Crne Gore, Zdravko Krivokapić predstavlja ekspoze, istakao da Bošnjačka stranka neće podržati novi sastav Vlade.
„Pažljivo sam razmatrao vaš prijedlog o radu buduće Vlade i stekao sam utisak da niste željeli da ulazite u dublje analize mnogih važnih pitanja. Takođe, smatram, ima dosta toga što je trebalo da bude visoko na vašoj agendi, umjesto klasifikacije odlazeće vlasti. Pozdravljam odluku da nastavite put NATO integracija, evropske integracije Crne Gore i jačanje dobrosusjedskih odnosa, što je visoko u agendi BS, ali i ono po čemu je bio prepoznat uspjeh odlazeće Vlade. Treba imati na umu da je prethodna Vlada obezbijedila da Crna Gora ima najveću prosječnu platu u regiji, penzije su među najvećim u regionu, dok je isplata plata, penzija i socijalnih davanja bila redovna, bez kašnjenja. Vjerujem da će nova Vlada nastaviti ovim putem i ne samo da će nastaviti, već da će uspjeti da obezbijedi i povećanje plata i penzija, kako su partije koje su sada dio nove većine najavljivale i tokom predizborne kampanje“, rekao je u svom obraćanju Ibrahimović.
Govoreći o upitnosti realizacije programa Vlade, koju podgrijava i činjenica da je ovo prvi put da će Vlada imati manjinsku podršku i pored osvojene većine, Ibrahimović je kazao da će ovo biti prva Vlada koju će podržati većina, ne zato što joj vjeruje, ili zbog kvalitetnog programa ili unapređenja rada Vlade i poboljšanja uslova života građana.
„Već iz njima, nama i građanima znanih razloga, što je u najmanju ruku zabrinjavajuće, ali i svojevrstan eksperiment, koji ne sluti pozitivnim rezultatima i prosperitetu naše države, ali ni dugovječnosti nove Vlade, gdje će najveću cijenu nažalost platiti građani“, kazao je Ibrahimović.
-Ne smijemo dozvoliti da klizimo ka teokratiji
Kada je riječ o personalnom sastavu Vlade, šef kluba BS je ponovio da jednovjerska vlada i predlaganje mandatara od strane bilo koje vjerske zajednice, u sekularnim državama nije korak naprijed u demokratizaciji društva i jačanju građanskog karaktera.
„Kao ni da glavna preporuka za neke kandidate za ministre bude bliskost sa vjerskom zajednicom. To nije većinska volja građana bila ni 2006. godine, a ni danas. Zato ne smijemo dopustiti da se nastavi proces klizanja ka teokratiji, koji prijeti da uruši koncept sekularne države“, jasno je podcrtao Ibrahimović.
On je ocijenio da bi bilo jako loše da su ministri opterećeni uticajem crkve, odnosno, da nose jedan teret kada je u pitanju odnos države i crkve ili bilo koje vjerske zajednice.
„Važno je da njima ne smije upravljati neki koji ne žele dobro Crnoj Gori, već da ih vodi pripadnost državi, da misle za dobrobit države, svih naroda, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost, što znači niko ne smije biti diskriminisan. Takođje, činjenica da nakon trodecenijskog pluralizma nova Vlada neće imati za ministra predstavnika manjinskih naroda je korak unazad za društvo koje teži razvijenim demokratijama“, kazao je Ibrahimović.
On je upitao mandatara Zdravka Krivokapića kakvu poruku šalje domaćoj i svjetskoj javnosti ovakvom odlukom, kao i da li su manje brojni narodi nedovoljno stručni za kriterijume koje je postavio mandatar.
„Da li je to vaš put ka Vladi svih naroda kao što ste naveli u vašem programu? Da li su vas u toj namjeri podržale takozvane građanske partije URA, Demokrate ili PZP ? Da li se može pričati o boljoj, prosperitetnijoj Crnoj Gori, gdje se ne računa na skoro 1/4 građana koji pripadaju drugoj nacionalnoj i vjerskoj skupini?“, pitanja su Ibrahimovića koje je uputio Krivokapiću.
Istakao je da očekuje da i mandatar bude saglasan da ovakav sastav potencijalne vlade ne oslikava Crnu Goru i većinsku volju građana.
„Smatram da ste trebali da vodite računa o ravnopravnosti, jednakosti građana, da bilo koga ne dovodete u pitanje po bilo kojoj osnovi, da ste trebali da predložite za ministre i predstavnike manjina sa referencama koji nisu politički eksponirani. Nadam se da ćete uvidjeti grešku i da ćete imati ministra iz reda manjina. Očekujem da će takozvana ekspertska vlada voditi računa o zastupljenosti pripadnika manjina na istaknutim mjestima u izvršnoj vlasti i da nemaju razloga za strah od revanšizma, jer su skoro preko 90 odsto njih glasali za partije koje ne čine novu većinu“, poruka je Ibrahimovića.
On je komentarisao i kandidatkinju za ministarku prosvjete, nauke, kulture i sporta, Vesnu Bratić.
„O predloženim kandidatima za ministre je bilo govora tako da ne bih komentarisao pojedinačno, ali ću se osvrnuti na poražavajuću poruku koju šalje kandidatkinja za ministarku prosvjete, kulture, nauke i sporta, koja se izjašnjava kao „ženski četnik“. Takve izjave u jednoj antifašističkoj državi, ne mogu jačati osjećaj pripadnosti državi, međuetnički i međuvjerski sklad Crne Gore, kao temeljne vrijednosti našeg društva. Da li takva osoba treba da bude na čelu resora koji se direktno tiču identitetskih pitanja? Da li možemo očekivati izmjenu nastavnih planova i programa, ( u kojima neće biti grandioznih stvaralaštava, poput Hasanaginice, Derviš i smrt, Ćamila Sijarića, Huseina Bašića, Avda Međedovića, albanskog pisca Ismaila, remek djela Husein Pašine džamije u Pljevljima iz XVI vijeka, katredale Sv. Tripuna i mnogih drugih ). Da li ćemo učiti da četnici nisu radili na našim prostorima sva ona zvjerstva nad svim narodima, a posebno nad Bošnjacima, već će djeca učiti da su četnici bili dobri momci? Ili ćemo slaviti kao državni praznik dan osnivanja četničkog pokreta u Crnoj Gori. Da li će naša djeca učiti o zaključcima konferencije četničke omladine CG, Boke kotorske i Sandžaka koja se održala na današnji dan 1942. god. u Šahovićima ( jedno od mnogobrojnih stratišta Bošnjaka ), gdje se izmjeđu ostalog kaže: “Na teritoriji buduće države živjet će samo Srbi, Hrvati i Slovenci. Nacionalnih manjina ne može biti”. Očekivao sam da ćete poslije tolikog pritiska javnosti predložiti drugog kandidata, ali ste preuzeli veliku odgovornost zadržavanjem istog. Zato očekujem u najmanju ruku izvinjenjene i zaokret u ponašanju potencijalne ministrice, barem zbog pijeteta prema svima koji su stradali zbog fašističke četničke ideologije“, kazao je Ibrahimović.
-Da li će mandatar posjetiti Srebrenicu 11. jula?
On je još pitao Krivokapića da li se kao budući premijer države koja ima snažnu antifašističku tradiciju i multietnički i multivjerski sklad, ograđuje od izjave potencijalne ministarke?
„Da li se ograđujete od četničke ideologije i fašističkih pokreta? I da li ćete 11. jula posjetiti Srebrenicu? Što bi bio korak u pravcu jačanja regionalne saradnje, koje ste naveli u vašem programu“, kazao je Ibrahimović.
On je u dijelu ukidanja resora kazao da mu je nejasna odluka da se Ministarstvo saobraćaja i pomorstva ukine nekoliko mjeseci prije puštanja u rad prve faze autoputa, koji je sa razlogom ocijenjen kao projekat vijeka u Crnoj Gori.
„Ukidanjem Ministarstva rada i socijalnog staranja dovodite u sumnju vaš koncept države ekonomskog i socijalnog blagostanja. Posebno ne bih komentarisao ukidanje tj. pripajanje Ministarstva za ljudska i manjinska prava. Ali to je vaša pravo i vaša odgovornost prema građanima”, rekao je šef poslaničkog kluba BS.
On je zamjerio mandataru da u svom ekspozeu nije prepoznao dinamične procese iseljavanja naših građana, koji prijete da ćemo ostati bez mladih, radno sposobnih građana.
“Nažalost, ni prethodne vlade nisu imale Ministarstvo za demografiju i Ministarstvo za dijasporu, za šta se BS konstantno zalaže. Posebno me zabrinjava da ste u svom pogramu samo sa po jednom rečenicom pomenuli dijasporu i demografska kretanja. Ne želim da podsjećam javnost da su najveća iseljavanja sa prostora gdje žive manjinski narodi, samim tim našu dijasporu čine pretežno manjinski narodi. Niste u svom ekspozeu naveli da ćete raditi na revalorizaciji napuštenih sela. Migracije selo-grad se konstantno ubrzavaju, posebno na sjeveru”, kazao je Ibrahimović.
-Mandatar saradnju sa dijasporom sveo u jednoj rečenici
On je još mandataru poručio da je trebao visoko na agenda da postavi i saradnju sa dijasporom.
“Koja je potentna da radi velike projekte i u našoj državi. Dijaspora je jedina koja svakodnevno ulaže novac u našu državu. Pominjanje dijaspore u jednoj rečenici ne sluti da nova većina želi snažniju vezu sa isljenicima, dijasporom i njihovim udruženjima“, rekao je Ibrahimović.
On je istakao da u ekspozeu nije dovoljno pažnje posvećeno ravnomjernom regionalnom razvoju.
„Najnerazvijeni djelovi naše države su oni gdje žive manje-brojčani narodi, većinom na sjeveru. Takvo stanje je neprihvatljivo, posebno kada se ima u vidu činjenica da su skoro sva prirodna i druga bogatsva na sjeveru zemlje ( skoro 70% ).Država je dužna da ispravi višedecenijsku nepravdu prema manjinskim narodima. Očekivao sam od vas gospodine Krivokapiću da kao vjerujući čovjek, da ćete se voditi pravdom i istinom, kada je u pitanju unaprjeđenja uslova života manjinskim narodima. Istina je da su ti krajevi decenijama, do skoro unazad 15 godina zapostavljeni, pravda je da se ta praksa što prije prekine i da manjine zaslužuju bolje uslove“, kazao je Ibrahimović.
On je još podsjetio mandatara da je očekivao da će u dijelu unaprjeđenja vladavine prava pomenuti i ratne zločine koji su se desili na teritoriji Grne Gore ili gdje su stradali naši državljani.
„Bukovica, Štrpci, deportacija Bošnjaka iz Herceg Novog, Kaluđerski laz i drugi.Podsjetiću vas na akcion plan za poglavlje 23, koji se odnosi na reforme u oblasti vladavine prava, gdje je usvojena Nacionalna strategija za procesuiranje ratnih zločina. Kao i na izvještaj Evropske komisije gdje je stavljen akcenat na ratne zločine tj. da CG mora dodatno unaprijediti svoje napore u borbi protiv nekažnjivosti za ratne zločine. Neminovno je da Crna Gora ali i ostale države Zapadnog Balkana koje streme ka članstvu u Evropsku uniju moraju mnogo više da urade na ispunjavanju svojih obaveza u pogledu ljudskih prava, na tom putu se mora zadovoljiti pravda za žrtve ratnih zločina. Privodjenjem licu pravde nalogodavaca i izvršioca ratnih zločina doći će i do suštinskog pomirenja i uspostavljanju trajnog mira u regionu“, istakao je Ibrahimović.