Kategorija: Aktuelnosti

  • BS: Obaveza je cijelog čovječanstva da se nikada ne zaboravi genocid u Srebrenici

    BS: Obaveza je cijelog čovječanstva da se nikada ne zaboravi genocid u Srebrenici

    Prošlo je 29. godina od najmonstruoznijeg genocida na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata, u kome je planski i sistemski ubijeno 8.372 nevinih civila, sa ciljem uništenja cijelog jednog naroda. To je pouka za cijelo čovječanstvo i naša obaveza da nikada ne zaboravimo nevino stradale bošnjačke civile, saopšteno je iz BS.

    „Važno je zbog nas i budućih generacija da njegujemo kulturu sjećanja na nevine žrtve genocida, da čuvamo istinu i da se borimo da se patnja žrtava i njihovih preživjelih porodica nikome ne ponovi. Raduje nas činjenica što će nedavno usvojena Rezolucija Ujedinjenih Nacija o genocidu u Srebrenici podići svijest svjetske javnosti o ovom monstruoznom zločinu“.

    Iz Bošnjačke stranke su kazali i da  će se podizanjem svijesti o genocidu u Srebrenici na međunarodnom nivou, pružiti jedna važna podrška preživjelima, mnogim majkama, sestrama i kćerkama koje i danas tragaju za posmrtnim ostacima svojih najmilijih, a koje u javnosti i dalje svjedoče govoru mržnje, negiranju i relativizaciji genocida.

    Istrajaćemo u traženju i pokazivanju istine, istrajaćemo u borbi protiv zaborava, mržnje i relativizacije genocida u kojem su ubijeni Bošnjaci isključivo zbog etničke pripadnosti. Da se nikada, nikome ne ponovi Srebrenica”.

  • Klub odbornika BS Plav pozvao rukovodstvo Opštine da prigodnim programom obilježi 11.jul – Dan sjećanja za genocid u Srebrenici

    Klub odbornika BS Plav pozvao rukovodstvo Opštine da prigodnim programom obilježi 11.jul – Dan sjećanja za genocid u Srebrenici

    Klub odbornika Bošnjačke stranke Plav uputio je pismo predsjedniku Opštine Plav Nihadu Canoviću, u kojem ga poziva da Opština Plav na prigodan način obilježi 11.jul – Dan sjećanja na genocid u Srebrenici.

    U pismu, koje potpisuje šef kluba odbornika Mirza Medunjanin, navodi se da je Skupština Crne Gore usvojila Rezoluciju o genocidu u Srebrenici 2021.godine, kao i da je Crna Gora nedavno podržala Rezoluciju o genocidu u UN.

    Medunjanin u pismu navodi da bi ove godine, u cilju obilježavanja godišnjice genocida, na Gradskom trgu trebalo emitovati film Quo vadis Aida.

  • Delegacija Bošnjačke stranke prisustvovaće obilježavanju 29. godišnjice genocida u Srebrenici

    Delegacija Bošnjačke stranke prisustvovaće obilježavanju 29. godišnjice genocida u Srebrenici

    U Memorijalnom centru Potočari (BiH) sjutra će biti obilježena 29. godišnjica genocida u Srebrenici.

    Sjutra će biti izvršen ukop i klanjana kolektivna dženaza za 14 žrtava genocida počinjenog u ljeto 1995. godine.

    Lider Bošnjačke stranke mr Ervin Ibrahimović i potpredsjednik BS i poslanik Damir Gutić, prisustvovaće obilježavanju 29. godišnjice genocida u Srebrenici.

    Obilježavanju 29. godišnjice genocida u Potočarima prisustvovaće i predstavnici Foruma mladih BS.

  • BS uputila otvoreno pismo Vladi Crne Gore u susret 11.julu – Danu sjećanja na genocid u Srebrenici

    BS uputila otvoreno pismo Vladi Crne Gore u susret 11.julu – Danu sjećanja na genocid u Srebrenici

    U susret 11.julu, koji je Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, Bošnjačka stranka je uputila otvoreno pismo Vladi Crne Gore i premijeru Milojku Spajiću, u kojem poziva na obilježavanje ovog značajnog datuma.

    Pismo, koje potpisuje šef kluba poslanika Amer Smailović, prenosimo u cjelosti:

    “Poštovani predsjedniče Vlade, u susret 11. julu, koji se u svijetu obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici, pozivamo Vladu Crne Gore, koja je zadužena za sprovođenje unutrašnje i vanjske politike, da počevši od ove godine, krene u obilježavanje ovog značajnog datuma.

    Crna Gora, kao članica UN-a, nedavno je podržala Rezoluciju o Srebrenici, pa od Vlade Crne Gore očekujemo da na prigodan i primjeren način, njegujući kulturu sjećanja, obilježi 11.jul – Dan sjećanja na genocid u Srebrenici.

    Smatramo da Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija i Ministarstvo kulture i medija imaju obavezu da kroz svoje aktivnosti, u skladu sa planom i programom rada, poštujući navedenu Rezoluciju UN-a da 11.jul bude Dan sjećanja, da počevši od ove godine, krenu u organizovanje posebnih programa na temu genocida u Srebrenici.

    Suočavanje s prošlošću je obaveza našeg društva, i to je jedini put kojim građanska i multietnička Crna Gora treba da ide”.

  • Potpredsjednik BS Jasmin Ćorović ide na sastanak kod Milatovića

    Potpredsjednik BS Jasmin Ćorović ide na sastanak kod Milatovića

    Potpredsjednik Bošnjačke stranke Jasmin Ćorović prisustvovaće danas sastanku koji organizuje predsjednik Crne Gore Jakov Milatović za lidere parlamentarnih partija, kako bi ih informisao o zaključcima razgovora koje je imao u Briselu sa evropskim partnerima.

    Predsjednik Bošnjačke stranke mr Ervin Ibrahimović zbog unaprijed preuzetih obaveza nije u prilici da prisustvuje današnjem sastanku.

  • Ibrahimović predvodio delegaciju Bošnjačke stranke na političkoj Skupštini EPP-a u Briselu

    Ibrahimović predvodio delegaciju Bošnjačke stranke na političkoj Skupštini EPP-a u Briselu

    Delegacija Bošnjačke stranke, predvođena predsjednikom mr Ervinom Ibrahimovićem, učestvovala je na sjednici političke Skupštine Evropske narodne partije (EPP) koja je održana u sjedištu EPP-a u Briselu.

    Ibrahimović je zajedno sa poslanicom Kenanom Strujić– Harbić i članom Predsjedništva Bošnjačke stranke i međunarodnim sekretarom BS u EPP Admirom Šahmanovićem, održao niz bilateralnih sastanaka sa visokim evropskim zvaničnicima, kao i sa zvaničnicima EPP-a, kojima je uputio čestitke za izborni uspjeh na nedavno održanim izborima za EP.

    Na marginama sjednice, delegacija BS se sastala sa Ursulom von der Lajen, predsjednicom EK, Manfredom Weberom, predsjednikom EPP, Robertom Mecolom, predsjednicom Evropskog parlamenta, Patrikom Volerom, direktorom EPP za međunarodne odnose, Dejvidom Mekalisterom, predsjednikom Odbora za spoljne poslove u EP, Kristijanom Šmitom, visokim predstavnikom u Bosni i Hercegovini i mnogim drugim zvaničnicima EPP i EU.

    “Apsolutnu saglasnost imali smo oko važnosti političke i svake druge stabilnosti Crne Gore i regije te pune posvećenosti EU integracijama i sprovođenju neophodnih reformi u državama regije.

    Posebno smo se, kao predstavnici jedine partije iz Crne Gore koja je članica EPP – najbrojnije grupacije u EU parlamentu, osjećali ponosnim na čestitke koje je Ursula von der Lajen uputila na urađenom poslu u poglavljima 23 i 24, kao i potvrdu da je dobijanje pozitivnog mišljenja o ispunjenosti privremenih mjerila iz tih poglavlja (IBAR) 26. juna na međuvladinoj konferenciji veoma izvjesno”, istakao je Ibrahimović.

    On je još kazao da je veoma ponosan na činjenicu “da naši prijatelji iz EPP i EU prepoznaju i cijene značaj i ulogu Bošnjačke stranke u trasiranju i održavanju EU kursa Crne Gore, kao i doprinos koji Bošnjačka stranka daje reformama i ispunjavanju obaveza Crne Gore na tom putu, pa i u ova dva poglavlja”.

    “Čvrsto smo opredijeljeni da snažno učestvujemo u građenju prosperitetne evropske budućnosti Crne Gore u interesu svakog njenog građanina i da na tom polju u Crnoj Gori, ali i kroz naše članstvo u EPP damo puni doprinos”.

  • Ibrahimović uputio čestitku povodom Kurban-Bajrama: Neka naše dobro djelo bude trajno, a misli uz nevine i nemoćne

    Ibrahimović uputio čestitku povodom Kurban-Bajrama: Neka naše dobro djelo bude trajno, a misli uz nevine i nemoćne

    Predsjednik Bošnjačke stranke mr Ervin Ibrahimović uputio je čestitku povodom Kurban-Bajrama reisu Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifatu ef. Fejziću, i svim pripadnicima islama u Crnoj Gori i dijaspori.

    “Iskreno želim da jedan od najznačajnijih islamskih blagdana provedemo u miru, zdravlju i porodičnoj sreći. Nastojimo da naše dobro djelo bude trajno i da nam vrijednosti Kurban-Bajrama budu podsticaj za toleranciju i solidarnost. Izazovno vrijeme u kojem živimo zahtijeva da budemo okrenuti interesima kolektiviteta i progresu društva”.

    Ibrahimović je naglasio da su bajramski dani prilika da se sjetimo i onih čiji životi nisu ispunjeni radošću i blagostanjem, nego patnjama i glađu.

    “Naše misli i iskrene dove su uz sve nevine i nemoćne, molimo se da pronađu mir i da poslije svega žive slobodno”.

    “Uz želju da nam Kurban-Bajrama oplemeni dušu i upotpuni našu vjeru, ojača jedinstvo i učvrsti međusobno povjerenje, u ime Bošnjačke stranke i svoje ime, Bajram šerif mubarek olsun”.

  • U Gusinju održana sjednica Predsjedništva Bošnjačke stranke

    U Gusinju održana sjednica Predsjedništva Bošnjačke stranke

    Predsjednik Bošnjačke stranke mr Ervin Ibrahimović, zajedno sa saradnicima, posjetio je juče Gusinje, gdje je i održana sjednica Predsjedništva BS.

    Ibrahimović se sastao sa predsjednikom Opštine, Sanelom Balićem, koji je ujedno i predsjednik OO BS Gusinje.

    Na sastanku sa Balićem, Ibrahimović je kazao da opštine sa potencijalima kakve ima Gusinje, predstavljaju šansu za cjelokupan razvoj sjevera Crne Gore.

    “Vlada mora u narednom periodu kroz konkretne razvojne projekte sa brzom dinamikom realizacije staviti fokus na razvoj opština na sjeveru Crne Gore, a za to u Gusinju imaju u predsjedniku Opštine ozbiljnog, vrijednog i posvećenog sagovornika. Pozivam Vladu da to iskoristi u interesu građana Gusinja i Crne Gore”, kazao je Ibrahimović.

    Na sjednici proširenog Predsjedništva BS, analizirana su aktuelna politička dešavanja u Crnoj Gori i razgovarano o položaju i ulozi bošnjačkog naroda i Bošnjačke stranke u tim dešavanjima.

    “Bošnjačka stranka ostaje posvećena reformama na putu integracija Crne Gore u Evropsku uniju, ali smo, kao predstavnici naroda koji u vladavini prava, za koju vjerujemo da je jedan od ključnih benefita članstva u EU, vidi rješavanje mnogih nacionalnih pitanja, usredsređeni na suštinske reforme i samo u takvim reformama vidimo prosperitet za bošnjački narod, sve građane i državu Crnu Goru”.

  • Strujić-Harbić: Potrebna bolja inkluzija dnevnih centara, zalagaćemo se da budu prepoznati u sistemu

    Strujić-Harbić: Potrebna bolja inkluzija dnevnih centara, zalagaćemo se da budu prepoznati u sistemu

    Ženski klub Skupštine Crne Gore u saradnji sa partnerima, organizovao je sinoć Donatorsko veče za podršku djeci sa smetnjama u razvoju.

    Poslanica Bošnjačke stranke i kopredsjednica kluba Kenana Strujić Harbić, kazala je “da smo kao društvo obavezni da kreiramo ambijent u kojem će svi građani moći da do kraja ispolje svoje sposobnosti i vještine, a posebno za one koji iz različitih razloga nisu sposobni te vještine u dovoljnoj mjeri da razvijaju”.

    “Raduje me, da je, iako ne dovoljno, država prepoznala tu svoju ulogu i danas imamo niz dnevnih centara u gradovima širom Crne Gore. Moram pomenuti Dnevni centar i NVO “ Zračak nade” u Pljevljima, otvoren davne 2011. godine koji je postavio standarde za ostale dnevne centre koji su se otvarali u narednom periodu. Dnevni centar i Zračak nade predstavljaju drugu kuću kako za djecu, tako i za roditelje djece korisnika usluga”.

    Strujić Harbić je kazala da su dnevni centri značajan resurs posebno kada se govori o poboljšanju kvaliteta života osoba sa invaliditetom, i da je kadar koji je zaposlen u tim ustanovama za svaku pohvalu. Ali, ističe da je potrebna bolja inkluzija.

    “Dnevni centri nisu povezani i usklađeni sa drugim sektorima, posebno što se tiče podrške inkluzivnom obrazovanju, nema terenskog rada i podrške porodicama. Ovo negdje treba biti prioritet da se ti problem sistemski rješavaju”.

    Istakla je nestranačku ulogu Ženskog kluba i kazala da će učiniti sve da Dnevni centri budu prepoznati u sistemu i finansirani iz oblasti dječije i socijalne zaštite.

    Takođe, kazala je i da je raduje što je biznis zajednica u Crnoj Gori senzibilna i da je kada su u pitanju donacije, odziv uvijek na visokom nivou.

    “To me ohrabruje i to mi govori da je čovjek u nama živ, i dok god je to tako, ima nade za nas I našu budućnost. Zato poziv da se ujedinimo I da zajedno gradimo pravedno društvo jednakih mogućnosti za svakog čovjeka u našoj Crnoj Gori”.

  • Ibrahimović: Članstvo u NATO-u garant stabilnosti Crne Gore i njenog evropskog puta

    Ibrahimović: Članstvo u NATO-u garant stabilnosti Crne Gore i njenog evropskog puta

    Veoma sam ponosan što su se vizija i programski cilj Bošnjačke stranke – da Crna Gora bude dio NATO saveza, pokazali ispravnim, poručio je lider BS mr Ervin Ibrahimović povodom sedme godišnjice od članstva Crne Gore u NATO Alijansi.

    “Za građane Crne Gore jako je važno što je Crna Gora danas, u veoma izazovnom bezbjednosnom i političkom trenutku, dio najmoćnijeg vojno – političkog saveza na svijetu.

    Ta činjenica bila je, tokom prethodnih 7 godina punopravnog članstva, garant stabilnosti Crne Gore i njenog evropskog puta.

    Na nama je da do kraja, pored vojno – bezbjednosnih, iskoristimo i brojne ekonomske i druge benefite koje nudi članstvo u NATO.

    Nakon članstva u NATO – EU je naredni veliki cilj čime će se Crna Gora trajno pozicionirati na mapi sigurnih, demokratskih, ekonomski razvijenih i prosperitetnih država svijeta.

    Bošnjačka stranka kontinuirano daje snažan doprinos tom cilju.

    Građanima Crne Gore sretna sedma godišnjica člasntva u NATO”.