Kategorija: Aktuelnosti

  • Ibrahimović u Potočarima: Danas je dan svih nas Bošnjaka, dan tuge, žalosti i sjećanja

    Ibrahimović u Potočarima: Danas je dan svih nas Bošnjaka, dan tuge, žalosti i sjećanja

    Danas je dan svih nas Bošnjaka, dan tuge, žalosti i sjećanja, poručio je predsjednik Bošnjačke stranke i potpredsjednik Vlade Crne Gore Ervin Ibrahimović koji je stigao u Potočare, gdje će danas biti klanjana dženaza i obavljen ukop 30 žrtava genocida počinjenog u ljeto 1995. godine u Srebrenici.

    Ibrahimović predvodi zvaničnu delegaciju Bošnjačke stranke, u kojoj su još i članovi Predsjedništva i članovi Foruma mladih BS.

    “Danas ne bih o politici, danas je dan svih nas Bošnjaka, dan tuge, žalosti, sjećanja na sve one retrogradne politike kako mogu dovesti do genocida, do stradanja naroda samo zbog imena ili vjere”, rekao je Ibrahimović.

    Pozvao je svjetsku javnost da “napokon pobijedimo ovaj poraz koji se dešavao u Srebrenici”.

    “Da zavlada vladavina prava, da sve žrtve imaju pravo na pravdu i njihove porodice”, dodao je Ibrahimović.

    U mezarju Memorijalnog centra u Potočarima danas će biti ukopani posmrtni ostaci 30 žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine nad stanovnicima “zaštićene zone UN-a” u Srebrenici.

    U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari do sada je ukopana 6.721 žrtva genocida koji je tadašnja Vojska Republike Srpske pod komandom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića počinila nad Bošnjacima 1995. godine u Srebrenici. Još uvijek se traga za oko 1.000 žrtava genocida.

  • BS: Sjećanje na genocid obaveza društva da se ne bi zaboravila, ponovila i nikome više dogodila Srebrenica

    BS: Sjećanje na genocid obaveza društva da se ne bi zaboravila, ponovila i nikome više dogodila Srebrenica

    Obilježavanje 28 godina od genocida u Srebrenici, obaveza je svakog odgovornog pojedinca, ali i našeg društva, jer je to podsjećanje na nevino stradale bošnjačke civile. To je ujedno poruka kako se Srebrenica ne bi zaboravila, ponovila i nikome više dogodila – saopšteno je iz Bošnjačke stranke.

    “Genocid u Srebrenici koji se dogodio prije 28 godina, u kome je ubijeno 8.372 nevinih civila, kada se planski i sistematski radilo na uništenju cijelog jednog naroda, pouka je za cijelo čovječanstvo.

    28 godina nakon najmonstruoznijeg genocida na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata, najdublje saosjećamo sa bolom porodica šehida – nevino stradalih žrtava. I dok mnoge majke, sestre i kćerke i danas tragaju sa posmrtnim ostacima svojih najmilijih, u javnosti i dalje svjedočimo negiranju i relativizaciji genocida.

    Zato je važno, zbog nas i budućih generacija, da osim obaveze da čuvamo istinu i uspomene na nevine žrtve genocida, a znajući da pravda nikada neće biti zadovoljena do kraja, da kroz obrazovni proces i medijske sadržaje budu interpretirane sve činjenice o genocidu, o patnjama žrtava i njihovih porodica, kao i o motivima počinioca genocida”.

  • Ibrahimović razgovarao sa poslanikom Bundestaga: Bošnjačka stranka kredibilan partner Njemačke

    Ibrahimović razgovarao sa poslanikom Bundestaga: Bošnjačka stranka kredibilan partner Njemačke

    Predsjednik Bošnjačke stranke i potpredsjednik Vlade mr Ervin Ibrahimović i potpredsjednik BS Jasmin Ćorović, razgovarali su danas u Podgorici sa poslanikom CDU u njemačkom Bundestagu Ralfom Brinkhausom.

    Na sastanku je razgovarano o odnosima između dvije države, pregovorima Crne Gore sa EU, ali i mogućnostima saradnje dvije države u brojnim oblastima.

    Poslanik Bundestaga Ralf Brinkhaus je istakao da je Bošnjačka stranka, kao jedina punopravna članica EPP-a iz Crne Gore, kredibilan i pouzdan partner Njemačke.

    Sagovornici su se saglasili da je važno da Crna Gora stavi fokus na evropske integracije, kako bi što skorije postala prva naredna članica EU.

    “Šansa Crne Gore je u još boljoj ekonomskoj saradnji, prije svega sa zemljama Zapadnog Balkana, ali i sa državama EU. Energetski, ali i hidro potencijali, kao i drvna industrija, razvojna su šansa Crne Gore”, istaknuto je tokom sastanka.

  • Kongres Foruma žena i Foruma mladih BS 17.decembra u Bijelom Polju

    Kongres Foruma žena i Foruma mladih BS 17.decembra u Bijelom Polju

    Četvrti po redu Kongres Foruma žena i Foruma mladih Bošnjačke stranke, biće održan u subotu, 17.decembra u 15.00h, u Bijelom Polju (Centar za kulturu).

    Na Kongresu će biti izabrana nova rukovodstva Foruma žena i Foruma mladih, a takođe će biti usvojena i nova kongresna dokumenta.

  • Tekst Memoranduma o saradnji URA-e, SNP-a, CIVIS-a i manjinskih partija

    Tekst Memoranduma o saradnji URA-e, SNP-a, CIVIS-a i manjinskih partija

    Lideri Socijalističke narodne partije, Građanskog pokreta URA, CIVIS-a i političkih partija manje brojnih naroda, potpisali su Memorandum o saradnji, kojim se ovi subjekti obavezuju na saradnju na polju EU integracija i u cilju stabilizacije političkih prilika u Crnoj Gori, te deblokadi institucija.

    Pogledajte šta piše u Momorandumu o saradnji:

    Polazeći od činjenice da se Crna Gora nalazi u političkoj, institucionalnoj i zdravstvenoj krizi, da je napredak društva paralisan zbog izraženih nacionalnih, etničkih, vjerskih, političkih i socio-ekonomskih podjela Građanski pokret URA, Socijalistička narodna partija, Bošnjačka stranka, Albanska alternativa, Nova demokratska snaga FORCA, Demokratska partija i Savez građana CIVIS zaključuju:

    Memorandum o saradnji, kako bi objedinili znanje, iskustvo i energiju i dali ključni doprinos da Crna Gora postane naredna članica Evropske unije, potpisnici ovog Memoranduma će sarađivati na:

    1. Pomirenju u Crnoj Gori, jer smo decenijama unazad zemlja koju opterećuju različite nacionalne vjerske, političke, etničke i brojne druge podjele. Crna Gora mora biti država gdje će svi građani imati jednaka prava, država solidarnosti i jednakosti, ali i država u kojoj se neće sprovoditi bilo koji vid revanšizma.

    2. Izgradnji Crne Gore kao građanske države, jer je takav koncept države jedan od temelja na kojima ona počiva. Crna Gora mora biti država jednakih šansi za sve, bez diskriminacije po bilo kom osnovu.

    3. Poštovanju Ustava Crne Gore kao demokratske, nezavisne i suverene države, jer smo posvećeni da Crna Gora bude pravedna i pravna država nezavisnih i jakih institucija.

    4. Evropskoj budućnosti Crne Gore, jer moramo biti država razvijene ekonomije i evropskog životnog standarda. Nezavistan, depolitizovan i kvalitetan obrazovni sistem, kao i stabilan i razvijen zdravstveni sistem, su ključni stubovi svake razvijene evropske države. Najvažniji društveni i politički prioritet Crne Gore jeste članstvo u EU, pa spoljna politika Crne Gore mora u potpunosti biti usklađena sa spoljnom politikom EU i usmjerena na čuvanje uspostavljenog spoljnog političkog kursa.

    5. Snažnom ekonomskom razvoju, jer Crna Gora mora biti država razvijene ekonomije i evropskog životnog standarda. Potpunim korišćenjem resursa, generisanjem novih investicija i razvojnih projekata moramo omogućiti veće zarade za naše građane i bolji životni standard.

    6. Izgradnji Crne Gore kao socijalno odgovorne, privredne i države vladavine prava, jer smo posvećeni izgradnji jakih i nezavisnih institucija sa ciljem uspostavljanja pravne države. Beskompromisna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala moraju biti u fokusu djelovanja kako bi se postigao jasan napredak u pregovaračkim poglavljima sa EU.

    7. Uspostavljanje ekološke Crne Gore, jer smo Ustavom definisani kao ekološka država i po tome smo jedinstveni u svijetu. Posvećeni smo razvoju našeg društva, u skladu sa principima održivog razvoja i zelene ekonomije kako bi u praksi bili uspješan primjer istinski ekološki odgovorne države.

    8. Integracija manjina u društveno-politički život Crne Gore, jer su razlike među nama naše najveće bogatstvo. Crna Gora mora biti država nulte tolerancije na bilo koji vid diskriminacije po osnovu nacionalne, vjerske ili bilo koje druge pripadnosti.Poštujući sve razlike koje postoje među subjektima potpisnicima ovog Memoranduma i smatrajući da je krajnje vrijeme da se zbog evropske perspektive i evropskog životnog standarda, udružimo sve naše kadrovske i intelektualne potencijale potpisujemo ovaj Memorandum u dobroj namjeri i vjeri da radimo za bolju budućnost Crne Gore.

  • CEDEM: Bošnjačku stranku podržava 6,1 odsto

    CEDEM: Bošnjačku stranku podržava 6,1 odsto

    Najnovije istraživanje CEDEM-a potvrdilo je da je Bošnjačka stranka u konstantnom rastu kada je u pitanju rejting političkih partija. Podrška od 6,1 odsto je najveća od osnivanja stranke, što je potvrda da Bošnjačka stranka vodi ispravnu politiku.

    Zahvalni smo svima koji u kontinuitetu podržavaju rad Bošnjačke stranke. Nastavljamo da budemo ono što smo oduvijek i bili – autentični predstavnici bošnjačkog naroda. Građanska, multietnička i sekularna Crna Gora su naš put. ISPRAVNO!!!

  • Delegacija BS razgovarala sa direktorom Fondacije KAS

    Delegacija BS razgovarala sa direktorom Fondacije KAS

    Delegacija Bošnjačke stranke sastala se u Podgorici sa direktorom Fondacije Konrad Adenauer za Srbiju i Crnu Goru Norbertom Bekman-Dirkesom.

    U konstruktivnom razgovoru, najviše je bilo riječi oko važne uloge koju Bošnjačka stranka ima na političkoj sceni Crne Gore, kao jedina punopravna članica Evropske narodne partije (EPP).

    Iskazana je puna podrška Bošnjačke stranke nastavku evropskih integracija Crne Gore, uz jasnu poruku da članstvo u EU nema alternativu.

    Sastanku su prisustvovali potpredsjednik Bošnjačke stranke Damir Gutić, generalni sekretar Admir Adrović, predsjednik Političkog savjeta Suljo Mustafić, član Predsjedništva BS Admir Šahmanović, portparol Adel Omeragić i predsjednik Foruma mladih Sead Šahman.

    Prethodno je Bekman-Dirkesa u Skupštini Crne Gore primio potpredsjednik Skupštine i lider BS Ervin Ibrahimović.

  • Ibrahimović za Parlamentarni kanal: Skupština da bude mjesto istinskog dijaloga, probleme moramo rješavati

    Ibrahimović za Parlamentarni kanal: Skupština da bude mjesto istinskog dijaloga, probleme moramo rješavati

    Parlament treba da oslikava cijelo naše društvo i kao centralna institucija demokratije treba da posluži kao mjesto za istinski dijalog kako bi svi zajedno rješavali suštinske probleme naše države, rekao je u intervjuu za Parlamentarni kanal Javnog servisa Ervin Ibrahimović, potpredsjednik Skupštine Crne Gore i lider Bošnjačke stranke (BS). On je u prvom intervjuu nakon što je izabran na mjesto potpredsjednika parlamenta kazao da zakonodavni dom mora da učini više na rješavanju ključnih problema u zemlji. 

    “Prije svega izborom predstavnika manjina, mislim da je napravljen ozbiljan iskorak i konačno možemo da ispunjavamo funkciju predstavljanja i zastupanja u punom kapacitetu. Završetkom ovog ekipiranja, odnosno izborom potpredsjednika parlamenta, mislim da se stiču uslovi da zadovoljimo ono što građani očekuju od nas. Vjerujem i da će DPS uskoro predložiti svog kandidata za potpredsjednika Skupštine”, rekao je Ibrahimović.

    On navodi da ni parlament nije mogao da bude imun na sva politička dešavanja u našoj zemlji. Po njegovom sudu, morao je da uradi parlament više u ovih godinu dana.

    “BS ne gleda s koje strane dolaze predloženi zakoni i drugi akti, već koliko su kvalitetni. Nas su građani izabrali da pravimo uslove za bolji život za njih. Moramo biti u parlamentu, dijalog uvesti u parlament, da se suočimo u Skupštini sa argumentima”, naglasio je Ibrahimović. 

    On ističe da se mora raditi na tome da se postigne dvotrećinska većina povodom pitanja koja su dovela do svojevrsne blokade u državi.

    “Moramo da radimo na tome kako da deblokiramo našu državu. To je važno pitanje, svi su odgovorni. Kada su demokratske vrijednosti u pitanju, ovaj parlament je ranije postizao konzenzus. To me ohrabruje i kada su imenovanja u pravosuđu u pitanju”, naveo je Ibrahimović.

    Potpredsjednik Skupštine Crne Gore je rekao da ga brine etnička distanca u zemlji. 

    “Ne samo kao šef partije i kluba i potpredsjednik Skupštine sada, mislim da je aktuelna većina propustila jednu šansu, a obećali su 30. avgusta mnogo toga. Propustili su šansu da unaprijede stanje u Crnoj Gori. A ustvari desilo se etničko čišćenje manje brojnih naroda u državnoj upravi. Ne možemo tako. Elementarna je logika da se jedna trećina građana ne može izopštiti iz ove države. Nama je potrebno da svi građani budu zajedno, da svi osjetimo boljitak. Ako se budemo odricali jedne trećine ovog društva, mislim da to nije put”, kaže Ibrahimović. 

    On je podsjetio da je BS predlagala manjinsku vladu u kojoj bi bili Demokratska Crna Gora, pokret URA, SDP, SD i manjinske stranke, ističući da je to bio dobar predlog.

    “Sada se vidi da smo izgubili 12 mjeseci. Standard je sve gori, cijene rastu, reformi nema, a mi smo uspjeli i da se zamjerimo predstavnicima EU, na način što smo vratili neke stare zakone koji nisu u skladu sa evropskim pravilima. Premijer nema podršku ni najvećeg kluba u vlasti, njega podržava samo par poslanika. Možda je to jedan od razloga ovako poražavajućih rezultata ove vlade. Bili smo u pravu što nismo prošle godine prihvatili ponudu da uđemo u vladu. Ako želite da gradite prijateljstvo s nekim, onda se to radi iskreno i svim bićem, odnos prema nama nikje bio takav kada smo imali taj jedan razgovor”, naveo je Ibrahimović.

    On je rekao da su građani 30. avgusta prošle godine upozorili raniju vlast da nije dobro rađeno. 

    “Ali ovo je otišlo mnogo dalje, i šalje lošu poruku. Prethodna vlast nije išla ovako, imala je neku granicu i kriterijume. A danas su sve javne institucije prepune političkih pristalica partija iz sadašnje vlasti. Doveli su neka naša velika preduzeća u minus. Odavno je vlada trebalo da se izvini građanima, uz to i premijer da podnese ostavku, pa da biramo novu vladu ili da idemo na prijevremene izbore”, smatra Ibrahimović. 

    Prema njegovom mišljenju, teško je vjerovati da aktulna većina može da napravi novu vladu, jer je jasno da se najčešće ne mogu dogovoriti ni oko elementranih stvari. 

    “Mi smo spremni za prijevremene parlamentarne izbore”, kazao je Ibrahimović. 

    On navodi da je nacrt zakona o prebivalištu bio pokušaj da se izopšti dijaspora iz crnogorskog društva.

    “Ne možemo tako praviti bolju Crnu Goru. Ne može ona biti dobra bez naše dijapore”, ukazuje čelnik Bošnjačke stranke.

    On navodi da je i u modernim demokratijama kohabitacija vlasti normalna stvar i ni aktuelna vlast ne treba da pokazuje ko je jači, oni ili šef države, ili obrnuto, jer najvažnije je riješiti pitanje imenovanja novih diplomatskih predstavnika Crne Gore.

    “Mi kao da se trudimo da dijasporu naljutimo, da otjeramo naše najbolje investitore. A u Crnoj Gori dijaspora godišnje šalje preko 500 miliona u svoj kraj. Te stvari treba da cijenimo, a ne da se trudimo da te ljude odbijemo od Crne Gore”, ocjenjuje Ibrahimović.

    On se založio za suštinski dijalog u crnogorskom parlamentu i rješavanje ključnih pitanja koja opterećuju crnogorsko društvo. 

  • Rezultati izbora u Petnjici

    Rezultati izbora u Petnjici

    Na lokalnim izborima u Petnjici, održanim u nedjelju, 5 decembra, najviše mandata osvojila je Demokratska partija socijalista, ukupno 17 mandata.

    Bošnjačka stranka je osvojila 6 mandata, SPP 3 mandata, SD 2 mandata, Demokrate 2 mandata i SDP 1 mandat.