Bošnjačka stranka nije ušla u vladu ni po čijem nagovoru, pa tako neće ni izaći iz nje. U vođenju svoje politike vodimo se racionalnim razlozima i pokušavamo da zaštitimo interese zbog kojih smo i ušli u ovu vladu, kazao je potpredsjednik Bošnjaške stranke Damir Gutić u emisiji “Znam da znaš” na Gradskoj RTV.
“Jedan od razloga zbog kojeg je Bošnjačka stranka u vladi je da smo mi potpisnici memoranduma koji je bio ulazna karta za ovu vladu. Ono što se desilo kasnije je zamjena prioriteta te vlade što nas je zabrinulo i mi smo svoj stav kazali 19. avgusta kada je izglasano nepovjerenje ovoj vladi, odnosno kada smo glasali za pad ove vlade”, kazao je Gutić.
Ističe da, kada dođe do izglasavanja nepovjerenja vladi, ta vlada treba da izvršava sve tehničke poslove do izbora nove vlade.
“Naši ministri i članovi vlade vode ministarstva na najbolji mogući način i smatraju da treba da urade sve što je do njih kako bi ta ministarstva obavljala najboji posao”, kazao je Gutović.
Dodaje da je drugi razlog za ostanak Bošnjačke stranke u vladi činjenica da se upravo usaglašava budžet, a budžet je okvir u kojem se određuje gdje će se investicije usmjeravati iduće godine.
“U tom smislu veoma smo zaintresovani da investicije budu upućene za infrastrukturu u onim djelovima države i u onim sredinama za koje smo mi posebno zaintresovani, posebno na sjeveru”, poručio je Gutić.
Objašnjava da je treći razlog za ostanak u vladi zaštita državnih interesa.
“Resori koje pokrivaju ministri iz reda Bošnjačke stranke su veoma bitni, posebno resor energetike i saobraćaja, i smatramo da je bolje da na takav način sačuvamo supstancu energetike, posebno u vremenu energetske krize i da ne propustimo slučaju da se tim ministarstvima upravlja na neki drugi način”, kazao je Gutić.
Ne može reći da li će Bošnjačka stranka izaći ili ostati u Vladi već će se, kako kaže, usklađivati sa zahtjevima ministara iz njihove stranke.
“Zabrinuo nas je red priortieta koji je ova vlada u startu pokrenula. Ukoliko se u narednom periodu ne dese neke stvari koje se prije svega tiču rješavanja problema nefunkcionalnosti institucija, u skladu sa time ćemo odrediti naše dalje funkcionisanje u vladi”, kazao je Gutić.
Dodaje da učešće Bošnjačke stranke u vladi nije na zadovoljavajućem i očekivanom nivou. Stvari su se odigrale, kaže, van njihove kontrole, i u onom dijelu gdje su mogli uticati, probali su da poprave stvari.
“Za nas je bitno da vlada obavi tehničke poslove i da dovede do održavanja vanrednih parlamentarnih izbora, gdje bismo dobili politički stabilnu vladu koja bi morala da preuzme veću odgovornost, u smislu vođenja države, na način da se oni naši prioriteti, kretanje ka zapadnim, civilizacijskim vrijednostima, i ostvare”, objašnjava Gutić.
Ističe da pripadnici bošnjačkog naroda nisu zadovoljni trenutnim stanjem, kao ni činjenicom da su neki članovi vlade otvoreno povezani sa srpskim nacionalistima.
“Svi moramo dati svoj doprinos da se situacija poboljša, neko institucionalno, a neko vaninstitucionalno”, zaključio je Gutić.
Samo iz kapitalnog državnog budžeta za 2023. godinu planirano je da u razvojne projekte na teritoriji opštine Rožaje, kroz ulaganje u putnu, komunalnu, turističku i drugu infrastrukturu, bude izdvojeno preko 16,5 miliona eura.
U Ski centar Štedim na Hajli biće uloženo 7,5 miliona eura.
Rekonstrukcija puta Rožaje – Špiljani 5,5 miliona eura
Obilaznica oko Rožaja II faza 2,1 miliona eura
Rekonstrukcija puta most Zeleni – Biševo – Vuča I faza – Biševo – Vuča milion eura.
Gradska pijaca u Rožajama 235.000 eura.
Lokalni put Rožaje – Hurije – Ćosovica 125.000 eura.
Ovo je, do sada, najveće izdvajanje iz državnog budžeta za opštinu Rožaje i mi očekujemo da se realizacijom ovih projekata kreiraju uslovi za brži privredni razvoj Rožaja, otvaranje novih radnih mjesta i ostanak omladine na svojim ognjištima.
Ovo je, ujedno, i najbolja potvrda da su građani Rožaja birajući svoje predstavnike i u državnoj i u lokalnoj vlasti donosili ispravne odluke i na mjesta donošenja odluka postavljali ispravne ljude.
Naravno, najveće zasluge za ovakav budžet pripadaju predjsjedniku Bošnjačke stranke, potpredsjedniku Vlade i ministru kapitalnih investicija mr Ervinu Ibrahimoviću, generalnom sekretaru Bošnjačke stranke i ministru rada i socijalnog staranja Admiru Adroviću i njihovim saradnicima.
Važno je istaći da je prvobitni predlog Zakona o budžetu, predložem od strane Ministarstva finansija, za 2023. godinu opredjeljivao znatno manje sredstava za projekte u Rožajama (npr. za ski centar Štedim samo 2,5 eura) pa je tek na intervenciju potpredsjednika Vlade za regionalni razvoj i predsjednika Bošnjačke stranke mr Ervina Ibrahimovića iznos sredstava za ovaj za razvoj Rožaja najvažniji razvojni projekat uvećan za dodatnih 5 miliona eura.
Veze između dijaspore i državnih institucija Crne Gore moraju biti snažnije, a obaveza je države da vodi računa o očuvanju kulturnog, nacionalnog i vjerskog identiteta naših iseljenika, poručio je lider Bošnjačke stranke i potpredsjednik Vlade Crne Gore, mr ErvinIbrahimović.
On je predvodio delegaciju Bošnjačke stranke, na skupu u organizaciji Plavsko-gusinjskog Merhameta, koji je održan u Finnetropu u Njemačkoj, na kome su osim iseljenika iz Plava i Gusinja, prisustvovali i predstavnici brojnih drugih udruženja porijeklom iz Crne Gore.
Ibrahimović je istakao da je dijaspora uz Crnu Goru, da je uvijek bila najbolji ambasador Crne Gore u svijetu, neko ko nesebično pomaže svoju državu.
“Ponosan sam kada večeras među vama vidim brojne uspješne biznismene, kulturne stvaraoce, ostvarene pojedince. Vaš uspjeh ovdje u Njemačkoj je i naš uspjeh u Crnoj Gori. Vi ste državi uvijek bili na raspolaganju, to je činjenica i na tome smo vam zahvalni”, kazao je Ibrahimović.
Podsjetio je da je nakon promjene vlasti u Crnoj Gori 2020. godine, jedan od prvih zadataka 42. Vlade bio da dijaspori oduzme prebivalište.
“To nismo dozvolili i to nećemo dozvoliti, ako ponovo pokušaju da krenu tim putem. To je za nas crvena linija. Bošnjačka stranka želi da se odnosi države sa dijasporom unaprijede, da se našim građanima koji su ovdje na privremenom radu omogući da mogu ostvariti svoje biračko pravo u DKP, kao što je praksa u zemljama okruženja. Takođe, ne odustajemo od zahtjeva da naredna Vlada formira Ministarstvo za dijasporu. To će biti naši zahtjevi, za koje ćemo se istinski zalagati”, kazao je Ibrahimović.
Potpredsjednik Bošnjačke stranke Damir Gutić kazao je da je dijaspora davala i daje snažan doprinos demokratskom i ekonomskom razvoju Crne Gore i da u dijaspori leži veliki investicioni potencijal.
“Za sve nas u Crnoj Gori, a posebno za pripadnike manje brojnih naroda, za našu dijasporu i za stvaranje povoljnog i sigurnog investicionog ambijenta neophodnog za dalji razvoj Crne Gore, veoma je važno da se Crna Gora vrati na put intenzivnog približavanja i pristupanja Evropskoj uniji i toj težnji dijaspora opet mora dati snažan doprinos, jer u Crnoj Gori postoje političke snage koje taj put žele da zaustave”, kazao je Gutić.
Portparol Bošnjačke stranke Adel Omeragić istakao je da su građani Crne Gore, rasuti po svijetu, uvijek u prelomnim momentima bili uz domovinu.
” To je svima nama na ponos, ali i obaveza da učinimo više i bolje kako bismo kroz zajedništvo crpili snagu za nove izazove”, kazao je Omeragić.
Delegacija BS, u koju je činio i savjetnik predsjednika BS Izet Ćorović, tokom posjete Njemačkoj, prisustvovala je i obilježavanju Dana Sandžaka i Dana državnosti BiH, u Minhenu, u organizaciji Islamske zajednice Bošnjaka u Njemačkoj.
Funkcioner Bošnjačke stranke, Almir Avdić, izabran je danas na konstitutivnoj sjednici SO Rožaje za predsjednika Skupštine Opštine Rožaje.
Avdić je ovu funkciju obavljao i u prethodnom mandatu, u periodu od 2018. godine.
Avdić je rođen 08.03.1977. godine u Rožajama, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Fakultet za poslovno industrijski menadžment je završio u Beogradu i ima zvanje diplomiranog menadžera.
Član je Bošnjačke stranke od osnivanja. Oženjen je i otac troje djece.
Na današnji dan, prije 79 godina, osnovano je Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Sandžaka (Zavnos) u Pljevljima.
Osnivanjem Zavnos-a, Sandžak je dobio svoju autonomiju. Narodi koji su živjeli u tom periodu na ovoj teritoriji, opredjelili su se za jedinstvenu, teritorijalnu, multietničku i autonomnu regiju.
I danas, 79 godina kasnije, Zavnos treba biti primjer zajedničke borbe za vrijednosti antifašizma, multikulturalizma i zajedništva.
Bošnjačka stranka tradicionalno svake godine upriliči polaganje cvijeća ispred Gimnazije „Tanasije Pejatović“ i na taj način odaje poštovanje Bošnjacima koji su dali veliki doprinos u radu Zavnos-a.
U ime Opštinskog odbora Bošnjačke stranke cvijeće su danas položili članovi Opštinskog odbora Bošnjačke stranke Pljevlja Emir Strujić i Jasmin Pojatić.
Povodom obilježavanja 20. novembra, Dana Sandžaka, lider Bošnjačke stranke mr Ervin Ibrahimović uputio je čestitku svim građanima, institucijama i organizacijama, koje proslavljaju ovaj dan.
“Obilježavanjem Dana Sandžaka čuvamo sjećanje na zasijedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Sandžaka (ZAVNOS) u Pljevljima 1943. godine. Ideja ZAVNOS – a je ideja multikulturalizma, antifašizma, multikonfesionalizma i ideja zajedničkog pregnuća svih u Sandžaku, bez obzira na bilo kakvu posebnost, u stvaranju uslova za slobodan, miran i dostojanstven život na ovim prostorima.
Danas, 79 godina poslije Prvog zasijedanja ZAVNO Sandžaka, sakupljati se oko tih ideja, opet je istorijska i civilizacijska obaveza današnje Crne Gore za bolji život budućih generacija na prostoru na kojem je dokazano da samo zajedno možemo stvarati bolju i prosperitetniju budućnost.
Svim antifašistima i svim Sandžaklijama srećan 20. novembar, Dan Sandžaka i godišnjica Prvog zasijedanja ZAVNOS – a, a Pljevljankama i Pljevljacima srećan Dan opštine Pljevlja”.
Lider Bošnjačke stranke mr Ervin Ibrahimović prisustvuje sastanku lidera i predstavnika parlamentarnih stranaka sa predsjednicom Skupštine Crne Gore Danijelom Đurović, koji je jutros počeo u Skupštini Crne Gore.
Ključne teme sastanka su neophodnost što hitnijeg izbora sudija Ustavnog suda, završetak procesa imenovanja članova Sudskog savjeta, izbora vrhovnog državnog tužioca i reforma izbornog zakonodavstva.
Na sastanak su osim Ibrahimovića došli i predsjednik Demokratske partije socijalista Milo Đukanović, Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić, Socijalističke narodne partije Vladimir Joković, Socijaldemokrata Damir Šehović, Socijaldemokratske partije Raško Konjević.
U crnogorskom parlamentu su i predsjednici Force Genci Nimanbegu, Liberalne partije Andrija Popović, Ujedinjine Crne Gore Goran Danilović, Demosa Miodrag Lekić, Radničke partije Maksim Vučinić.
U Skupštini su i potpredsjednica Građanskog pokreta URA Ana Novaković Đurović, predstavnice Nove srpske demokratije Simonida Kordić, Demokratske narodne partije Maja Vukićević, Pokreta za promjene Branka Bošnjak i predstavnik Albanske alternative Maraš Dukaj.
Poslanik Bošnjačke stranke i član Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore Amer Smailović učestvovao je na plenarnom zasijedanju konferencije odbora za evropske poslove parlamenata zemalja članica EU (COSAC), koje je organizovano u Pragu od 13-15. novembra.
Na dnevnom redu dvodnevnog zasijedanja bile su debate o prioritetima i rezultatima češkog predsjedavanja Savjetom EU, budućnosti EU, strateškoj autonomiji EU, Ukrajini i evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana i Istočnog partnerstva. Parlamentarci su razgovarali o značaju očuvanja demokratskih vrijednosti Evropske unije i zajedničkoj vanjskoj i bezbjednosnoj politici.
Poslanik Smailović govorio je u okviru prve sesije Češko predsjedavanje Savjetom EU i istakao da se ne smije izgubiti fokus sa politike proširenja EU, jer je Zapadni Balkan neodvojivi dio Evrope. Kako je rekao, ohrabruje činjenica da se politika proširenja našla visoko na agendi češkog predsjedavanja Savjetom EU, u trenucima kada svjedočimo krizama u Evropi, ali i odgovoru na postojeće izazove u odbrani evropskih vrijednosti. Za Crnu Goru je to posebno važno u cilju prevazilaženja duboke političke i institucionalne krize.
U okviru sesije posvećenoj Evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana i Istočnog partnerstva parlamentarci su iskazali potpunu i nedvosmislenu predanost podršci procesu integracije Zapadnog Balkana u EU, navodeći da bez jasne politike proširenja nema budućnosti Evropske unije, ali su i pozivali na dinamičniji pristupni proces temeljen na zaslugama, koje će se ogledati kroz rezultate postignute na poljima vladavine prava, usklađivanja sa pravnom tekovinom EU i dobrosusjedskim odnosima.
Poslanik Smailović je, govoreći na ovoj sesiji, naglasio da bi proširenje EU trebalo da predstavlja stub učvršćivanja demokratije, sigurnosti, reformi i stabilnosti, ali da bi taj proces bio uspješan, politika proširenja mora da bude na samom vrhu agende EU. Smailović je istakao važnost odlučnijeg i bržeg djelovanja država članica EU kada su države Zapadnog Balkana u pitanju, te da trebaju shvatiti da region doprinosi većoj stabilnosti EU kada je unutar Unije. Nažalost, agresija Rusije na Ukrajinu je pokazala da je neophodno ozbiljnije shvatiti geopolitički i geostrateški značaj Zapadnog Balkana. Događaji iz ne tako davne prošlosti na području Zapadnog Balkana trebalo bi da budu lekcija za budućnost i opomena kako se ne bi ponavljale iste greške.
Plenarno zasijedanje COSAC-a je organizovano kao dio parlamentarne dimenzije češkog predsjedavanja Savjetom EU, a domaćini zasijedanja bili su odbori za evropske poslove Poslaničkog doma i Senata Parlamenta Češke.
Sastanak predsjednice Skupštine Danijele Đurović sa predstavnicima parlamentarnih partija, o rješavanju političke i institucionalne krize u Crnoj Gori, počeo je u parlamentu.
Sastanku prisustvuje lider Bošnjačke stranke mr Ervin Ibrahimović.
Đurović je u ponedjeljak pozvala lidere parlamenrarnih stranaka na dijalog, a trebalo bi da razgovaraju o imenovanjima u pravosuđu, prvenstveno izboru sudija Ustavnog suda, kao i reformi izbornog zakonodavstva.
Na sastanku bi trebalo da se razgovara i o izmjenama Zakona o predsjedniku, koje je predsjednik države Milo Đukanović vratio parlamentu na ponovno odlučivanje.