Kategorija: Novosti

  • Telegrami saučešća povodom smrti Elmedina Rovčanina

    Telegrami saučešća povodom smrti Elmedina Rovčanina

    Povodom smrti Elmedina Rovčanina, funkcionera Bošnjačke stranke i sekretara Ministarstva rada i socijalnog staranja, brojni istaknuti pojedinci uputili su na adresu Bošnjačke stranke telegrame sa izrazima saučešća.

    Telegrame saučešća uputili su premijer Crne Gore Duško Marković, ambasadorka Turske u Crnoj Gori Songul Ozan, kao i građanski aktivista i bivši predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije i državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Aleksandar Saša Zeković.

    “Povodom smrti Elmedina Rovčanina, funkcionera Bošnjačke stranke i predanog držvnog službenika, upućujem vam izraze dubokog saučešća. Molim vas da izraze saučešća prenesete i njegovoj porodici”, navodi se u telegramu premijera Duška Markovića.

    “Poštovani gospodine Husoviću, sa velikim žaljenjem sam primila vijest o smrti vašeg istaknutog člana partije i sekretara u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Elmedina Rovčanina. Molim dragog Allaha da Elmedinu podari dženet, a porodici Rovčanin i svim članovima Bošnjačke stranke sabur i zdravlje”, stoji u telegramu ambasadorke Turske Songul Ozan.

    “Molim vas da primite izraze saučešća povodom preseljenja na bolji svijet uvaženog Elmedina Rovčanina. Svi smo Allahovi i Allahu se svi vraćamo”, navodi se telegramu saučešća Aleksandra Saše Zekovića.

  • IN MEMORIAM: ELMEDIN ROVČANIN (1974-2020)

    IN MEMORIAM: ELMEDIN ROVČANIN (1974-2020)

    Poslije kraće bolesti u 46. godini života preselio je na ahiret Elmedin Rovčanin, funkcioner Bošnjačke stranke i sekretar u Ministarstvu rada i socijalnog staranja.

    Rovčanin je rođen 29.12.1974. godine. Osnovnu školu učio je u rodnom Zavinograđu i Brodarevu, Gimnaziju u Prijepolju, a diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore u Podgorici.

    Od 1999. godine radio je u Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju, a od 2004. godine u Osnovnoj školi “Mladost” u Kanjama, kao i u Osnovnoj školi “21. maj” – Goduša.

    Sekretar Ministarstva rada i socijalnog staranja u Vladi Crne Gore je od 2017. godine.

    Bio je funkcioner Bošnjačke stranke i član OO BS Bijelo Polje.

    Ostaće upamćen kao čovjek koji je bio spreman da pruži pomoć u svakom trenutku, omiljen u društvu, kolektivu i partiji.

    Dženaza Elmedinu Rovčaninu obavljena je u Podgorici.

  • Predsjednik Husović podržao kampanju „Dah za budućnost“: Posađeno hiljadu sadnica maslina

    Predsjednik Husović podržao kampanju „Dah za budućnost“: Posađeno hiljadu sadnica maslina

    Hiljadu sadnica maslina posađeno je u Podgorici u okviru kampanje “Dah za budućnost”, koja je pokrenuta pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Turske Redžepa Tayypa Erdogana.

    Akciju sadnje maslina u Podgorici su simbolično započeli ambasadorka Republike Turske Songul Ozan, reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat ef. Fejzić i potpredsjednik Vlade Crne Gore i predsjednik Bošnjačke stranke Rafet Husović. Masline su posađene na zemljištu koje pripada Islamskoj zajednici u Crnoj Gori.

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore i lider Bošnjake stranke Rafet Husović kazao je da će ova akcija imati značaj za lokalnu zajednicu.

    “Danas kada u svijetu pa i u Crnoj Gori imamo COVID19 krizu s kojom teško izlazimo na kraj, evo i nešto lijepo da se desi i da “Dah za budućnost” definitivno počne i odavde. Ovo je prvi put da se organizuje u Crnoj Gori i očekujemo da ovakvih manifestacija bude sve više. Pa da i mi sami pokrenemo nešto na ovakav ili sličan način“, kazao je Husović.

    Ambasadorka Ozan kazala je ove godine planirano da se u 81 gradu u Turskoj i inostranstvu zasadi 83 miliona sadnica.

    “Danas kada je pandemija opkolila čitav svijet, ova akcija nas podsjeća na to koliko je zapravo važno čuvati okoliš, koliko su važna stabla i dah. Crna Gora po prvi put učestvuje u ovoj akciji. Odlučili smo da zasadimo 1.000 sadnica maslina u Tuzima. Sadnice su nabavljene zahvaljujući TIKA. Ove sadnice će, ako Bog da, živjeti stotinama godina. Podsjećati će nas na današnji datum. Ovo je jako važan projekat koji će obezbijediti čištiji zrak, ali i podstaći proizvodnju maslina”, kazala je Ozan.

    Kampanja “Dah za budućnost“ pokrenuta je povodom 11. novembra, Nacionalnog dana pošumljavnja, i obuhvata istovremenu sadnju sadnica u Turskoj i 25 drugih država. Kapanja je pokrenuta pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede i šumarstva Republike Turske, Generalne direkcije za šumarstvo, Ministarstva vanjskih poslova i Turske agencije za međunarodnu saradnju i koordinaciju (TIKA).

    Reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat ef. Fejzić kazao je da je ta vjerska zajednica ustupila zemljište za sadnju maslina, jer time želi da ukaže na značaj ekologije u crnogorskom društvu.

    “S aspekta naše vjere ekologija ima posebno mjesto u preporukama našeg poslanika Muhameda koji je rekao ‘kada biste znali da će sutra biti apokalipsa i nestanak ovoga svijeta, a u ruci imate sadnicu, vi iskoristite i zasadite je. Mi smo zasadili ovdje hiljadu sadnica”, kazao je Fejzić.

    U okviru kampanje Nacionalnog dana pošumljavanja, sadnice su u regionu posađene u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji i Albaniji. Kako navode organizatori, cilj akcije je da se na mjestima sadnje spriječi erozija tla, poveća obim šuma i poboljša tekstura zemljišta. Time se građanima pomaže da žive u zdravijem i zelenijem okruženju.

    Izvor: Anadolu Agency

  • Rafet Husović razgovarao sa ambasadorom Slovačke u Crnoj Gori

    Rafet Husović razgovarao sa ambasadorom Slovačke u Crnoj Gori

    Predsjednik Bošnjačke stranke Rafet Husović razgovarao je danas u Podgorici sa slovačkim ambasadorom u Crnoj Gori Borisom Gandelom.

    Husović i Gandel su razgovarali o aktuelnoj političkoj situaciji, kao i o političkim i ekonomskim odnosima između Crne Gore i Slovačke.

  • Husović i Mustafić razgovarali sa direktorom Konrad Adenauer Fondacije

    Husović i Mustafić razgovarali sa direktorom Konrad Adenauer Fondacije

    Predsjednik Bošnjačke stranke Rafet Husović i politički direktor Suljo Mustafić sastali su se danas u Podgorici sa direktorom Konrad Adenauer Fondacije za Crnu Goru i Srbiju, Norbertom Beckmann-Dierkesom.

    Tokom sastanka, razgovarano je o aktuelnoj političkoj situaciji. Sagovornici su se saglasili da je nastavak evropskog puta Crne Gore prioritet, s fokusom na jačanje institucija i vladavine prava.

  • U nedjelju sjednica Glavnog odbora Bošnjačke stranke

    U nedjelju sjednica Glavnog odbora Bošnjačke stranke

    Sjednica Glavnog odbora Bošnjačke stranke biće održana u nedjelju, 18. oktobra 2020. godine u Rožajama.

    Na dnevnom redu sjednice biće analiza rezultata parlamentarnih izbora, kao i aktuelna politička situacija.

  • Lider BS Rafet Husović razgovarao sa mandatarom Zdravkom Krivokapićem

    Lider BS Rafet Husović razgovarao sa mandatarom Zdravkom Krivokapićem

    Predsjednik Bošnjačke stranke Rafet Husović razgovarao je danas u Podgorici sa mandatarom za sastav nove Vlade Zdravkom Krivokapićem.

    Predsjednik Husović je istakao da je razgovor sa Krivokapićem bio korektan i da ga je mandatar upoznao sa temama za koje je smatrao da su su bitne.

    On je istakao da će BS na sjednici Glavnog odbora u nedjelju odlučiti da li će biti dio vlasti.

    “BS je spremna da sa svojim kadrovskim potencijalom participira na više mjesta u novoj Vladi ako se odluči da bude dio nove većine”, kazao je Husović novinarima nakon sastanka.

    On je rekao da između BS i nove većine postoje ideološke razlike, ali da se nada da mogu da se prevaziđu, čemu će doprinijeti mandatar.

    Husović je ponovio da se BS zalaže za građanski koncept države.

    “Bitne stvari su ekonomska pitanja i covid, jer se kriza sa njim pojavila. Novoj vladi neće biti lako, ali moramo im dati šansu”, rekao je Husović.

    On je podsjetio da će sjednica Glavnog odbora BS-a biti održana u nedjelju.

    “Na sjednici Glavnog odbora, saopštićemo detalje sastanka sa Krivokapićem i tada ćemo donijeti konačnu odluku hoćemo li biti dio nove većine ili ne”, naveo je Husović.

    Sastanku Husovića i Krivokapića prisustvovao je i savjetnik predsjednika BS, Admir Adrović.

  • CIN: Bošnjačka stranka ispoštovala dogovor o većoj zastupljenosti žena u parlamentu

    CIN: Bošnjačka stranka ispoštovala dogovor o većoj zastupljenosti žena u parlamentu

    Piše: Andrea Jelić, Centar za istraživačko novinarstvo

    Umjesto povećanja, u novom sazivu tri žene manje. Osim Bošnjačke stranke, nijedna od parlamentarnih partija među ženama koje će ih predstavljati nema pripadnica nacionalnih manjina.

    Predizborna obećanja političkih stranaka i koalicija da će u 27. sazivu Skupštine Crne Gore biti više mjesta za žene, ne samo što nisu ispunjena već je, prema ovjerenim mandatima, situacija još gora.

    Od 81 mjesta, prema verifikovanim mandatima, samo 18 zauzeće poslanice, što je svega 22 odsto. To su tri mandata manje nego u prethodnom sazivu, kada je učešće od 26 odsto žena ocjenjivano nedovoljnim, a stranke javno obećale Ženskoj političkoj mreži (ŽPM) da će stremiti ka 40 procenata.

    Od tri mandata koje su dobile Socijaldemokrate (SD) nijedan neće pripasti ženi. Po jednu ženu na izbornim listama imaju Socijaldemokratska partija (SDP) i Građanski pokret URA. Koalicija Mir je naša nacija, koju čine Demokrate i Demos, od deset mandata, ima samo dvije poslanice. Na izbornoj listi koalicije Za budućnost Crne Gore od 27 poslaničkih mjesta šest je namijenjeno ženama, odnosno 22 odsto. Demokratska partija socijalista (DPS) od 30 osvojenih mandata ima samo sedam žena, ili 23 odsto. Nijedna od ovih partija, među poslanicama nema pripadnica nacionalnih manjina.

    Opšti utisak o koraku unazad ne popravljaju ni Albanska koalicija Jednoglasno i Albanska lista, koje su osvojile po jedan “muški” mandat. Izuzetak je Bošnjačka stranka (BS), koja je na izborima dobila tri mandata, a jedan je za poslanicu Kenanu Strujić Harbić, koja je i jedina pripadnica manjinskih naroda u parlamentu.

    U razgovoru za CIN-CG ona kaže ovakav podatak ne ide u prilog tome da želimo građansko društvo i integraciju manjina u političke procese.

    „Svoj politički angažman iskoristiću da ukažem na značaj žene u današnjem vremenu. Moje diskusije će, između ostalog, ići u pravcu borbe za ostvarivanje prava žena. Govoriću o problemima samohranih majki, kao i učešću žena na rukovodećim mjestima“ – kaže Strujić Harbić za Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG).

    Portparol Bošnjačke stranke Adel Omeragić za CIN-CG kaže da su izborom poslanice Strujić Harbić, poslali jasnu poruku da zastupaju ideju afirmacije učešća žena u politici. Na taj način je, kaže i ispunjeno obećanje predsjednika stranke Rafeta Husovića dato ŽPM, pa je na svakom trećem mjestu bila žena. Omeragić, ipak, ističe da na političkom osnaživanju pripadnica nacionalnih manjina mora još mnogo da se radi.

  • Verifikovani mandati novim poslanicima  Bošnjačke stranke

    Verifikovani mandati novim poslanicima Bošnjačke stranke

    Konstitutivna sjednica novog saziva Skupštine Crne Gore održana je danas u Podgorici. Verifikovani su mandati novim poslanicima, a Bošnjačku stranku će u novom sazivu predstavljati Ervin Ibrahimović, Amer Smailović i Kenana Strujić-Harbić.

    Ervin Ibrahimović, rođen je 07.06.1972. godine u Rožajama. Osnovnu i srednju školu završio u Rožajama, a Metalurški fakultet u Prištini. Magistrirao u Beogradu 2007. godine.

    Obavljao poslove profesora u Srednjoj stručnoj školi, trenera u KK Ibar i KK Tutin.

    Od 2011. do 2016. obavljao funkciju konzula Crne Gore u Frankfurtu.

    Izabran za poslanika Bošnjačke stranke na parlamentarnim izborima 2016. godine. Oženjen, otac dvoje djece.

    Amer Smailović, rođen je 15.2.1991. godine u Bijelom Polju, gdje je završio osnovnu školu. Srednju školu je završio u Beranama.

    Diplomirao je na Fakultetu za strane jezike Univerziteta Meditaran, gdje je stekao zvanje spec.engleskog jezika i književnosti.

    Bivši je predsjednik Foruma mladih BS u Bijelom Polju i član Predsjedništva Foruma mladih BS. Aktuelni je potpredsjednik bjelopoljskog odbora BS. Učesnik je brojnih seminara i konferencija u zemlji i inostranstvu.

    Radi kao profesor u OŠ Šukrija Međedović u Bijelom Polju.

    Oženjen i otac jednog djeteta.

    Kenana Strujić-Harbić, rođena u Pljevljima, 14. avgusta 1980. godine. Osnovno i srednje obrazovanje završila je u Pljevljima.

    Na Filozofskom fakultetu Sarajevskog Univerziteta, odsjek filozofija i sociologija diplomirala 2005. godine.

    Od 2012.  predsjednica Opštinskog odbora Bošnjačke stranke u Pljevljima. Članica je Predsjedništva i Glavnog odbora Bošnjačke stranke. U decembru 2013. godine izabrana je za predsjednicu Foruma žena Crne Gore.