Poslanici crnogorskog parlamenta raspravljaće u utorak o Zakonu o PIO, zahvaljujući kome će doći do povećanja penzija i povoljnijih uslova za penzionisanje.
Ministar rada i socijalnog staranja i potpredsjednik BS Kemal Purišić najavljivao je tokom juna da će zakon biti usvojen do kraja zasijedanja ovog saziva parlamenta.
Purišić je ranije istakao da je prosječna penzija u Crnoj Gori 288 eura, te da je među najvećim u regionu.
Prošle godine minimalna zarada povećana je 15 odsto.
Crna Gora danas proslavlja Dan državnosti, ponosna na sve velike državničke uspjehe u proteklom periodu. Ipak, da nije bilo dijaspore, mi danas ne bi bili tu gdje jesmo, poručio je poslanik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović.
On je prisustvovao proslavi 13. jula, Dana državnosti, koju je organizovao Kulturno-informativni centar Crne Gore u Luksemburgu, u dvorcu Schloss Kewenig, u mjestu Kerperih na njemačko-luksemburškoj granici.
Ibrahimović je istakao važnost današnjeg datuma za Crnu Goru i sve njene narode. Uspjesi Crne Gore na unutrašnjem i spoljno-političkom planu, kako je istakao, ne bi se ostvarili da nije bilo dijaspore.
„Država Crna Gora danas je stabilna, suverena, međunarodno priznata. Članica NATO-a, zemlja koja je otvorila sva pregovaračka poglavlja i prva buduća članica EU. Doprinos dijaspore svim uspjesima Crne Gore, posebno na planu evroatlanstskih integracija je za poštovanje. Dijaspora je dala ogroman doprinos i na planu poboljšanja ekonomskog standarda, kako bi građani Crne Gore ostvarili što bolji kvalitet života“, rekao je Ibrahimović.
Ističući značaj Kulturno-informativnog centra u Luksemburgu, Ibrahimović je naveo primjer otvaranja avio-linije između Luksemburga i Crne Gore, posebno se zahvalivši predsjednici ovog udruženja Fetiji Kalač, koja je i inicirala otvaranje ove avio-linije.
„Bošnjačka stranka, ali i naši koalicioni partneri, imaju visoko u svojoj agendi uspostavljanje neraskidivih veza sa dijasporom“, rekao je Ibrahimović.
Napomenuo je da svi imamo posebnu obavezu kada je u pitanju 13.jul 1941. godine, jer su tada, kako je poručio, „svi narodi, bez obzira na vjersku pripadnost, krenuli u oslobodilački pokret i ujedinjeni započeli borbu protiv fašizma, što je bio svojevrstan politički i vojni podvig na evropskom tlu“.
„Zbog mladih, ali i njihove budućnosti moramo čuvati tekovine 13. jula. Takođe, juče je bilo 25 godina od genocida u Srebrenici, koji nas obavezuje zbog svih žrtava i njihovih porodica, ali i budućnosti, da se borimo protiv fašizma i svih potencijalnih vidova fašističkih ideologija“, kazao je poslanik BS.
Na kraju, poručio je da je Crna Gora zajedno sa dijsporom uradila dosta dobrog za Crnu Goru, ali da je svjestan da se moglo više i da treba više.
„Zato vas danas kao poslanik odabran od strane naroda pozivam da zajedno radimo, da nam ukažete gdje smo griješili i da zajedno dostignemo rezultate kakve imaju razvijene zemlje poput Luksemburga i Njemačke“, zaključio je Ibrahimović.
Osim domaćina skupa, Fetije Kalač, predsjednice Kulturno-informativnog centra, svečanosti povodom Dana državnosti prisustvovali su između ostalih i direktor Uprave za dijasporu Crne Gore Predrag Mitrović, ministar savjetnik u Ambasadi Crne Gore u Briselu Predrag Stamatović, kao i predstavnici društava naše dijaspore iz Belgije, Holandije, Luksemburga i Njemačke.
Povodom 25 godina od genocida u Srebrenici, delegacija Bošnjačke stranke položila je danas cvijeće u Spomen-parku na Pobrežju, u Podgorici.
Na ovaj način, poslata je poruka da je obaveza svih nas da se genocid u Srebrenici ne zaboravi, ne ponovi i nikome više ne dogodi, što je inače bila praksa svake godine.
Politički direktor Bošnjačke stranke Suljo Mustafić, kazao je da zbog epidemiološke situacije danas niko iz BS nije u prilici da prisustvuje dženazi u Potočarima.
Poručio je i da je obaveza svih nas “da čuvamo istinu i uspomene na nevine žrtve genocida”.
“Važno je da kroz obrazovni proces i medijske sadržaje budu interpretirane sve činjenice o genocidu, o patnjama žrtava i njihovih porodica, kao i o motivima počinioca genocida”, rekao je Mustafić.
On je istakao da je danas prilika da se podsjetimo i drugih genocida na tlu BiH, koji su se dešavali tokom agresiju na ovu državu.
“Da se podsjetimo genocida koji su se dešavali u Višegradu, Zvorniku, Prijedoru, i naravno, podsjećanje na sve nevino stradale žrtve, bez obzira kojoj vjeri ili naciji pripadali. Podsjećamo i na zločine koji su se dešavali u Crnoj Gori, u kojima su učestvovali ili su stradali crnogorski građani. To su Štrpci, Kaluđerski laz, Bukovica, Morinj, deportacija Bošnjaka, kao i na sve ostale zločine i na potrebu pravde, na potrebu procesurinja tih zločina, odnosno, ponovnog sudskog i tužilačkog procesuiranja svih ovih zločina. Smatramo da je država Crna Gora, koja svoju multietničku stabilnost sačuvala u najtežim vremenima, da je dužna da dostojno obilježi ove zločine koji su se dogodili u Crnoj Gori. Naša je želja da se ovi zločini nikada ne ponove. To je obaveza čitavog čovječanstva”, rekao je Mustafić.
U delegaciji BS danas su bili još i potpredsjednik BS Nedžad Drešević, član Predsjedništva Adnan Muhović, portparol BS Adel Omeragić, kao i predstavnici Foruma mladih i Foruma žena.
Nakon kraće bolesti, u 60. godini života, preselio je na ahiret Šefkija (Šelja) Bektešević, dugogodišnji funkcioner Bošnjačke stranke.
Šefkija Bektešević rođen je 06.10.1961. godine u Gusinju. Osnovnu školu završio je u rodnom mjestu, srednju poljoprivrednu u Prištini, višu poljoprivrednu u Prokuplju. Diplomirao na Poljoprivrednom fakultetu u Prištini i stekao zvanje dip.ing. poljoprivrede.
Bio je dugogodišnji službenik i rukovodilac u lokalnoj samoupravi. Od 2015. godine obavljao je funkciju sekretara za opštu upravu i društvene djelatnosti u opštini Gusinje.
Šefkija Bektešević je bio višegodišnji funkcioner i odbornik Bošnjačke stranke. U više mandata obavljao je funkciju predsjednika Odbora Bošnjačke stranke Gusinje.
Ostaće upamćen kao čovjek koji je živio za ideju Bošnjačke stranke, sa vizijom prosperiteta i napretka rodnog Gusinja i Crne Gore.
Dao je nemjerljiv doprinos našim partijskim uspjesima, a svojim bogatim iskustvom znao je kako da i u politici prevaziđe naizgled nepremostive razlike.
Dženaza Šefkiji Bekteševiću biće obavljena u Gusinju.
Ministar saobraćaja i pomorstva i potpredsjednik BS Osman Nurković, posjetio je Rožaje, povodom aktuelne epidemiloške situacije u ovoj opštini.
Nurković, koji je i član Nacionalnog koordinacionog tijela je prenio zabrinutost premijera Duška Markovića i svih članova Nacionalnog koordinacionog tijela za zdravstvenu situaciju u Rožajama i naglasio da je Vlada spremna da pruži građanima Rožaja podršku kako bi se što prije zaustavilo širenje korona virusa, a njegove posljedice prebrodile.
On je u razgovoru sa predsjednikom opštine Rahmanom Husovićem kazao da je zadovoljan onim što vidi na rožajskim ulicama, tj. odnosom ljudi prema privremenim mjerama zaštite i napomenuo da će građani, ukoliko budu istrajni u odgovornom ponašanju, uskoro pobijediti virus.
Ministar Nurković je lokalnoj samoupravi uručio i donaciju od 10 hiljada zaštitnih maski koju je uputila kineska kompanija CRBC, koja je angažovana na gradnji autoputa Bar-Boljare.
Nurković je izrazio i žaljenje zbog dešavanja u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici i uputio apel srbijanskoj Vladi da usmjeri više pažnje na dešavanja u tim lokalnim zajednicama kako bi njihovi građani pobijedili virus.
Građani Rožaja moraju da budu odgovorni, kako bi uspješno izašli iz trenutne situacije izazvane koronavirusom, poručio je potpredsjednik Vlade i lider Bošnjačke stranke Rafet Husović.
On je danas posjetio Rožaje, gdje je razgovarao sa predsjednikom opštine Rahmanom Husovićem.
„ Ako budemo odgovorni ovih sedam dana, smatram da ćemo izaći iz ove situacije. Preporuka i apel svim građanima da čuvamo sami sebe, da čuvamo sebe od drugih i obratno“, kazao je potpredsjednik Vlade.
On je istakao da je siguran da će se uspjeti pomoći sa nivoa Vlade i ostalih institucija, kako bi određena finansijaska šteta bila nadoknađena.
Politički direktor Bošnjačke stranke Suljo Mustafić biće gost u emisiji “Živa istina”, koja je na programu večeras u 20.00h na RTCG.
Tema večerašnje emisije je aktuelna politička situacija u državi, predstojeći parlamentarni izbori, kao i osvrt na određena društveno-politička dešavanja u proteklih par mjeseci.
Bošnjačka stranka igra važnu ulogu u afirmaciji
suživota za sve građane Pljevalja, poručio je predsjednik BS Rafet Husović.
On je sa saradnicima u srijedu prisustvovao sjednici
OO BS Pljevlja, gdje se razgovaralo o aktuelnoj političkoj situaciji i
pripremama za parlamentarne izbore.
Na sastanku je ocijenjeno da je uloga BS kako na
državnom, tako i na lokalnom nivou afirmativna i u interesu bošnjačkog naroda.
“Zalagali smo se za građansku državu i zadovoljan sam što danas u Pljevljima Bošnjačka stranka daje doprinos multietničkom skladu, poštovanju različitosti i što su Bošnjaci kao narod ravnopravni i uvaženi stanovnici ovog grada”, kazao je Husović.
Predsjednica OO BS Pljevlja Kenana Strujić kazala je da sve više mladih ljudi u Pljevljima vidi
Bošnjačku stranku kao političku opciju koja će na najbolji način zastupati
njihove interese.
Sastanku su osim predsjednika Husovića prisustvovali i koordinator BS za Pljevlja Mirsad Nurković i poslovni direktor BS Admir Adrović.